Muzealnicy spotkali się w ratuszu

Muzealnicy spotkali się w ratuszu

Przedstawiciele wszystkich toruńskich placówek muzealnych spotkali się 2 czerwca 2023 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu z okazji Dnia Muzealnika.

18 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Tradycyjnie z tej okazji w Toruniu organizowane jest spotkanie z okazji Dnia Muzealnika, dopełniające rangę tego wydarzenia. To okazja do uhonorowania zasłużonych pracowników toruńskich placówek. W tym roku takie podziekowania otrzymało łącznie 15 osób. Wyróżnieni otrzymali listy gratulacyjne z rąk prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i dyrektor Muzeum Okręgowego Aleksandry Mierzejewskiej. Listom towarzyszą nagrody finansowe.

Dziękuję za Wasze zaangażowanie, za to, co robicie, że zawsze jesteście na stanowiskach, że Wam sie po prostu chce! Dziękuję tym wszystkim, którzy „czują” to muzeum, czują jego misję, którzy w każdej chwili są gotowi przyjść, kiedy coś się dzieje, dla których nie ma piątku, świątku czy niedzieli. Po prostu bez Was tego muzeum by nie byłomówiła Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

W Toruniu mamy 9 głównych instytucji muzealnych. Są to:

  1. Muzeum Okręgowe w Toruniu z 8 oddziałami: (Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Toniego Halika, Muzeum Twierdzy Toruń, Biblioteka Naukowa);
  2. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej;
  3. Muzeum Diecezjalne z nowym oddziałem – Domem Krystyny Szalewskiej;  
  4. Muzeum Uniwersyteckie;
  5. Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek;                                                                                                                                   
  6. Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń;
  7. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie;
  8. Muzeum Historyczno -Wojskowe przy I LO;
  9. Muzeum Przyrodnicze Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK;
Bardzo dziękuję wszystkim Paniom i Panom, którzy pracują w toruńskich muzeachmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Każdy, kto jest zaangażowany w działalność tych placówek, sprawia, że Toruń jest ciekawym miastem, że jest tu gdzie pójść, zobaczyć zbiory, porozmawiać z ludźmi, którzy tam pracują, usłyszeć ciekawe informacje. Dzięki temu możemy liczyć na rosnący  przepływ turystów i turystek,a przez to miasto bogaci się! Jesteście więc także tymi, którzy sprawiają, iż Toruń obrasta w siłę materialną. Najważniejsza jest jednak idea tego, co robicie – dbanie o zabytki i staranne pielegnowanie tego, co wartościowe. Serdecznie za to dziękuję.

Fot. Sławomir Kowalski

 

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*