Najlepsi z wiedzy o Koperniku

Najlepsi z wiedzy o Koperniku

2 czerwca 2023 r. poznaliśmy laureatów etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.

W 2023 – jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika – uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyli w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym, dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się zajmował. 2 czerwca 93 najlepszych przyjechało do Torunia, by wziąć udział w konkursowym finale.

Był to wszechstronny uczony, dlatego warto iść jego śladami. Kto wie, może wśród Was jest ktoś, kto w przyszłości stanie się Kopernikiem naszych czasów – mówił prezydent Michał Zaleski podczas inauguracji konkursu w auli Młodzieżowego Domu Kultury.

W ramach etapu centralnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika uczestnicy pisali test, a następnie w Planetarium prezentowali swoje projekty edukacyjne pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?” oraz udzielali odpowiedzi na pytania komisji konkursowej. Wśród 93 uczniów było 48 ze szkół podstawowych i 45 ze szkół ponadpodstawowych. Do finału przeszło 10 uczestników – po 5 w każdej kategorii. Spośród nich, po podliczeniu punktów, komisja konkursowa pod przewodnictwem Czesława Stawikowskiego wyłoniła zwycięzców I, II, III, IV i V miejsca.

Laureaci – szkoły podstawowe:

1.    Anna Marta Czupajło z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrem
2.    Artur Feliks Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu
3.    Wiktor Szatkowski z Publicznej szkoły Podstawowej w Krzywosądzu
4.    Wojciech Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach
5.    Bartosz Kasprzak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim

Laureaci – szkoły ponadpodstawowe:

1.    Aleksandra Filipowska z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
2.    Tomasz Więcek z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
3.    Jerzy Michał Kryska z Liceum Ogólnokształcącego w Płocku
4.    Jakub Kondratowicz z XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu
5.    Marcel Werbowy z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gdańskim

Z rąk Marii Mazurkiewicz – kujawsko-pomorskiej wicekurator, Anny Łukaszewskiej dyrektorki miejskiego Wydziału Edukacji i Hanny Wilińskiej – dyrektorki I Liceum Ogólnokształcącego laureaci otrzymali dyplomy i pamiątki związane z Toruniem i Mikołajem Kopernikiem. Ale to nie koniec – 15 września wezmą udział w uroczystej gali finałowej z udziałem Ministra Edukacji i Nauki i Prezydenta Miasta Torunia, podczas której otrzymają główne nagrody.

Pobyt w Toruniu nie ograniczył się tylko do udziału uczestników konkursu w rywalizacji. Przygotowano dla nich dodatkowe atrakcje. W przeddzień mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz wysłuchać wykładu dr hab. Macieja Mikołajewskiego, prof. UMK, astronoma, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Urania. Postępy astronomii”, współtwórcy programu telewizyjnego „Astronarium”.

Zdjęcia: Małgorzata Litwin

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*