Tu każdy zdobędzie medal!

Tu każdy zdobędzie medal!

Blisko 500 niepełnosprawnych zawodników z całego regionu kujawsko-pomorskiego przyjechało do Torunia na XII Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.

Uroczysta inauguracja na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego zgromadziła wielu honorowych gości. Obecni byli prezydent Torunia Michał Zaleski, wieloletni arbiter piłkarski Michał Listkiewicz, radny Jakub Wiśniewski, utytułowany toruński wioślarz Michał Słoma, prezes zarządu TKKF Ryszard Kowalski, dyrektor Wydziału Zdrowia Małgorzata Skibicka i wieloletni dyrektor MOSiR, obecnie na emeryturze, Aleksander Dybiński. W obecności kilkudziesięciu reprezentacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów ze szkół, ośrodków, stowarzyszeń i fundacji niepełnosprawnych z całego regionu znicz olimpijski ponieśli Łukasz Tański z Toruńskiej Fundacji Ducha i Maciej Bartkowski z Wąbrzeźna. Podczas inauguracji specjalny medal odebrał z rąk prezydenta Torunia najmłodszy uczestnik – 3-letni Oskar Gutkowski z Sierpca.

Niech to wspólne, sportowe spotkanie rozpala w nas miłość do sportu i wolę pokonywania własnych barier, własnych niemożliwości, nie tylko fizycznych, ale i tych które są w naszym sercu i w myślach. Niech to będzie symbol zagorzalej chęci uprawiania sporu, bo o to w tym wszystkim chodzi ! – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Każdy może być sportowcem, nie tylko tak wybitnym i wyjątkowym, jak Ci, którzy startują na olimpiadach gdzieś w dalekich krajach, ale też ten, kto potrafi pokonać własne słabości, odważy się wyjść z domu, spotkać z innymi i pokazać swoje umiejętności. Tu każdy z Was zdobędzie medal!

Z roku na rok impreza przyciąga coraz liczniejszą reprezentację zawodników z całego regionu. Są to osoby z różnym stopniem niepełnosprawności fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Specjalnie dla nich przygotowano konkurencje, w których mogą się wykazać pomimo różnorodnych ograniczeń. Organizatorami wydarzenia są Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu we współpracy z lokalnymi fundacjami.

Podjęliśmy tę inicjatywę, żeby jednoczyć środowisko osób niepełnosprawnych, mieć możliwość się spotkać, porozmawiać o swoich problemach, ale przy okazji bawić się w otoczeniu tak pięknych okoliczności stadionu, który jest przystosowany do naszych możliwościmówi Seweryn Smorga ze Stowarzyszenia Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń, główny animator wydarzenia. – Spędziliśmy 12 lat nad tym, żeby przekonać osoby niepełnosprawne do tego, że nie trzeba się bać swojej aktywności, swoich współbratymców, którzy tutaj z nami są, że jesteśmy jedną wielką rodziną sportową.

Rywalizacja odbywa się w następujących konkurencjach: pływanie, piłka nożna, konkurencje siłowe, lekkoatletyka, wioślarstwo halowe, tenis stołowy, boule i wiele innych z podziałem na wiek, płeć, stopień i rodzaj niepełnosprawności. Wszystkie konkurencje odbywają się w obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu, które są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – poza stadionem m.in. także na lodowisku MOSIR i w Centrum Wspinaczkowym GATO.

Po południu na uczestników czeka jeszcze koncert Lenki Mrówczyńskiej, uczestniczki VI edycji The Voice Kids.

Fot. Sławomir Kowalski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*