Na pamiątkę Bitwy Warszawskiej

Na pamiątkę Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Konflikt zbrojny ten jest nazywany przez brytyjskiego dyplomatę i pisarza Edgara Vincenta D’Abernona osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata.

O tej ważnej dacie przypominamy także co roku w Toruniu – w 2022 r. Święto Sił Zbrojnych RP rozpoczęliśmy tradycyjnie mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny. Po nabożeństwie odbył się przemarsz połączony z uroczystym apelem pamięci na Rynku Staromiejskim.

Święto Wojska Polskiego 2022

– Dziś wszyscy Polacy, w tym mieszkańcy Torunia, ze szczególnym szacunkiem spoglądają na żołnierski mundur. Obecność Garnizonu Toruń w naszym mieście daje nam poczucie bezpieczeństwa, napawa dumą i podziwem. Każdego dnia możemy liczyć na Waszą pomoc oraz wsparcie, i za to wszystko na dorocznym Święcie Wojska Polskiego z całego serca dziękujęmówił na uroczystości wojskowej prezydent Torunia Michał Zaleski.O tym, jak ważne jest to bezpieczeństwo, po raz kolejny przekonaliśmy się 24 lutego tego roku, kiedy okazało się, że można w sposób barbarzyński i brutalny zaatakować wolny, suwerenny kraj. Bardzo wierzę w to, że teraz, kiedy za wschodnią granicą toczy się ciężka walka, jesteście gotowi, aby w sytuacji zagrożenia naszego kraju stanąć w naszej obronie: obronie ojczyzny, każdej Polki i każdego Polaka!

Ceremonia wojskowa zakończyła się złożeniem kwiatów w imieniu mieszkańców, kombatantów oraz wszystkich żołnierzy pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Fot. tytułowe Sławomir Kowalski

Fot. Szymon Ździebło – Święto Wojska Polskiego cz. I


Fot. Sławomir Kowalski – Święto Wojska Polskiego cz. II

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*