Uchwała Senatu RP w sprawie Funduszu Wsparcia Kultury

Uchwała Senatu RP w sprawie Funduszu Wsparcia Kultury

26.11.2020, KKP

Na wniosek Senator Barbary Borys-Damięckiej, 26 listopada 2020 roku Komisja Kultury i Środków Przekazu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przyjęła jednomyślnie uchwałę w sprawie przesunięcia terminu wykorzystania wsparcia finansowego jednostek prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca z 15 stycznia 2021 roku na 31 marca. Jak czytamy w uchwale:

Komisja Kultury i Środków Przekazu wyraża przekonanie, że – w związku
z wstrzymaniem, w celu doprecyzowania regulaminu, rozdziału środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (Funduszu Wsparcia Kultury) przeznaczonego dla jednostek prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID19 i zważywszy, że umowy z tymi jednostkami będą podpisywane w ostatniej dekadzie listopada lub na początku grudnia 2020 r. – konieczne jest ustalenie terminu wykorzystania wsparcia finansowego na dzień 31 marca 2021
r.

Komisja Kultury i Środków Przekazu wzywa Radę Ministrów do zmiany
rozporządzenia z dnia 30 września 2020 r. w sprawie wsparcia finansowego jednostek prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w celu przesunięcia terminu wykorzystania wsparcia finansowego na dzień 31 marca 2021 r.

Uchwała została wysłana do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – prof. Piotra Glińskiego.

Natomiast tydzień temu do Ministra Piotra Glińskiego zostało skierowane pismo, prezentujące stanowisko Konferencji Dyrektorów Teatrów Muzycznych i Operowych w sprawie utrzymania przyznanych kwot dla instytucji i jak najszybszego ich przekazania beneficjentom:

Białystok – Bydgoszcz – Bytom – Chorzów – Gdańsk – Gdynia – Kraków – Lublin – Łódź – Poznań – Szczecin – Toruń – Warszawa – Wrocław

Propozycje zmian

Pan Prof. dr hab. Piotr Gliński, Wicepremier Rządu RP. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Szanowny Panie Premierze!

Fundusz Wsparcia Kultury to niezwykle ważna i oczekiwana pomoc dla samorządowych artystycznych instytucji kultury, które znalazły się na ogłoszonej liście beneficjentów programu. Jego powstanie było inicjowane i wspierane również przez przedstawicieli naszego środowiska.

Każdy teatr muzyczny i opera zatrudniają setki, a łącznie tysiące pracowników etatowych oraz nieetatowych artystów, a także pracowników związanych z produkcją i obsługą spektakli i innych wydarzeń artystycznych.

Program jest ratunkiem dla uszczuplonych o wiele milionów złotych budżetów naszych instytucji, kołem zamachowym dla ich działalności stanowiącej ważną gałąź gospodarki oraz gwarantem ochrony tysięcy miejsc pracy. Okres od 12 marca był bowiem dla nas i naszych współpracowników czasem dramatycznie trudnym. Dwuskładnikowe wynagrodzenie artystów etatowych powodowało w wielu przypadkach niewypłacanie w tym okresie honorariów i egzystowanie na granicy pensji minimalnej, a dla współpracowników nieetatowych okresem bez dochodów.

Dzięki uruchomieniu Funduszu, prowadzone przez nas instytucje mogą realizować kolejne przedsięwzięcia artystyczne zaspokajając potrzeby kulturalne społeczeństwa, co ma olbrzymi wpływ na kondycję psychiczną i duchową Polaków w czasie pandemii. W ramach realizacji tego programu instytucje będą mogły pokryć koszty honorariów i rekompensat, wesprą swoich pracowników oraz nieetatowe osoby współpracujące.

Uważamy, że brak oczekiwanego i przyznanego wsparcia doprowadzi te instytucje nie tylko na skraj wydolności, ale przyczynić się może do zwolnień pracowników etatowych i pozostawienia bez środków do życia wielu osób. Wszyscy oni, podobnie jak my, z nadzieją oczekują na uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury. Dlatego prosimy o utrzymanie przyznanych kwot dla instytucji oraz ich jak najszybsze przekazania beneficjentom instytucjonalnym.  

Konferencja Dyrektorów Teatrów Muzycznych i Operowych

DW.: Pani Katarzyna Meissner, Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca

Fala krytyki wobec decydentów była związana z tym, że w ramach 400 mln zł, ogromne kwoty przyznano m.in. firmie Golec Fabryka, która zamierza jednak zrealizować 8 projektów i zatrudnić do nich około 150 osób (1,9 mln zł), zespołowi disco polo Bayer Full (550 tys. zł), Kamilowi Bednarkowi (500 tys. zł) czy zespołowi Weekend, grającemu muzykę disco polo i dance (520 tys. zł).

Pomocą finansową objęto około dwóch tysięcy podmiotów. Po weryfikacji kwoty dla części z nich zostały obniżone.

Artykuł Uchwała Senatu RP w sprawie Funduszu Wsparcia Kultury pochodzi z serwisu ORFEO.

https://orfeo.com.pl/bez-kategorii/uchwala-senatu-rp-w-sprawie-funduszu-wsparcia-kultury/
Źródło: orfeo.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*