Łódzki sposób na rozrywkę – Aptekarz Haydna

Łódzki sposób na rozrywkę – Aptekarz Haydna

22.09.2020, Ewelina Kucharska

Już jutro oraz pojutrze (23-24 września o 19.00) będzie można obejrzeć spektakl Lo Speziale (Aptekarz), koprodukcję Teatru Wielkiego w Łodzi oraz łódzkiej Akademii Muzycznej. Spektakl w reżyserii cenionej Evy Buchmann wystawiany był na europejskich scenach, m.in. w Kolonii, Amsterdamie, Zurychu i Barcelonie. A teraz od początku…

Rok 1768, Węgry: nadworny kompozytor Esterházych, Franz Joseph Haydn, tworzy drugą operę w swoim życiu – Lo speziale (Aptekarz). Badacze często określają dzieło „zapowiedzią Mozarta”, a to z uwagi na liczne podobieństwa. Rozpoczynająca aria aptekarza zostanie wykorzystana przez Amadeusza w Don Giovannim, w roli Volpino występuje kobieta, co od razu przywodzi na myśl postać Cherubina z Wesela Figara, zaś motyw przebrania kochanków pojawi się później w Cosi fan tutte. Podobieństwa te nie wynikają jednak z przywłaszczenia osiągnięć innego kompozytora. Lo Speziale znakomicie wpisuje się w schemat opery buffa, która w okresie klasycyzmu pełniła bardzo ważną rolę.

Lo speziale, jak większość oper z tego gatunku, jest przepełniona komizmem w tym samym stopniu, co absurdem. Opowiada historię Grilletty, o której rękę zabiegają trzej mężczyźni: stary aptekarz Sempronio, praktykant Mengone oraz bogaty dandys Volpino. W fabule nie zabraknie intryg, podstępów czy przebieranek, dzięki którym bohaterowie stają się nierozpoznawalni. Libretto do trzyaktowej opery stworzył Carlo Goldoni.

Spektakl w reżyserii Evy Buchann pod patronatem ORFEO będzie można oglądać w dniach 23-24 września na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Jako soliści wystąpią studenci oraz absolwenci Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi w towarzystwie łódzkiej Orkiestry Teatru Wielkiego pod batutą Michała Kocimskiego. Za scenografię odpowiada reżyser Eva Buchmann, zaś za kostiumy – utalentowana Jorine van Beek.

Zdjęcie z próby do “Lo Speziale” w reżyserii Evy Buchmann. Fot. Bartosz Jakóbczak

Akcja opery zostaje przeniesiona z apteki do… małego Fiata 500, co powoduje jeszcze więcej komicznych sytuacji. Eva Buchmann na konferencji prasowej dodała: … ta premiera może być bardzo atrakcyjną propozycją dla publiczności, która w naturalny sposób będzie się świetnie bawić.

Nam pozostaje już tylko przyznać, że premiera zapowiada się świetnie, a Państwa zachęcamy do obejrzenia spektaklu na żywo.

Fot. Joanna Miklaszewska

Bilety dostępne są do kupienia w kasach oraz na stronie internetowej Teatru Wielkiego.

Obsada:

Sempronio: Piotr Chłopicki, Bartosz Szulc

Volpino: Weronika Leśniewska, Dominika Stefańska

Grilletta: Paulina Glinka, Anna Durniat

Mengone: Paweł Żak, Krzysztof Lachman

Artykuł Łódzki sposób na rozrywkę – Aptekarz Haydna pochodzi z serwisu ORFEO – portal muzyczny, TV.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*