Urodziny Beethovena z Sinfonią Iuventus

Urodziny Beethovena z Sinfonią Iuventus

17.12.2020, Dominika Olender

Rok 2020 miał upłynąć pod znakiem muzyki Ludwiga van Beethovena, którego okrągłą 250. rocznicę urodzin obchodzimy w grudniu. Mimo że – z uwagi na okoliczności – nie było to w pełni możliwe, teatry operowe i filharmonie nie pozostawiły nas z niczym.

19 grudnia 2020 roku o 20:00 cegiełkę do urodzinowej fiesty jednego z największych kompozytorów w historii muzyki dołoży Sinfonia Iuventus. W programie znajdą się dwa dzieła solenizanta: Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 w wykonaniu Roksany Kwaśnikowskiej i IV Symfonia B-dur op. 60. Ponadto premierowo usłyszymy Koncert na flet i orkiestrę Marcina Błażewicza z Leszkiem Długoszem w partii solisty.

Obydwa dzieła Beethovena powstały w 1806 roku. Koncert skrzypcowy D-dur miał premierę 23 grudnia 1806 roku w Theater an der Wien w wykonaniu Franza Clementa. Początkowo nie zyskał aprobaty krytyków oraz publiczności. Sławę zdobył dopiero w 1844 roku, po wykonaniu przez dwunastoletniego skrzypka Josepha Joachima wraz z orkiestrą London Philharmonic Society pod dyrekcją Feliksa Mendelssohna i od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych koncertów skrzypcowych. 

Roksana Kwaśnikowska – fot. Anita Wąsik-Płocińska

IV Symfonia, nazwana przez Roberta Schumanna „smukłą Greczynką pomiędzy dwoma nordyckimi olbrzymami”, premierę miała w marcu 1807 roku na prywatnym wiedeńskim koncercie w pałacu księcia Lobkowitza. Powolny, poważny wstęp w pierwszej części wydaje się być niejako żartem kompozytora. Po tak mrocznym początku oczekujemy wybuchu dramatyzmu, jednak tym razem Beethoven serwuje nam pełne optymizmu Allegro vivace. Ten radosny nastrój nie opuszcza nas w trakcie utworu nawet przez chwilę, a jego apoteozę możemy usłyszeć w finale — chyba jednej z najweselszych części w dorobku kompozytora.

Marcin Błażewicz

Marcin Błażewicz to jeden z najbardziej cenionych twórców swojego pokolenia, wielokrotnie nagradzany. Jest nie tylko kompozytoram, ale również propagatorem kultury muzycznej, organizującym koncerty popularyzujące muzykę współczesną. Założył czasopismo “Muzyka 21”. Jako profesor prowadzi klasę kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Prapremierowo wykonany podczas wydarzenia Koncert na flet i orkiestrę powstał na zamówienie Fundacji Piąta Esencja

Łukasz Długosz – fot. Dorota Bodnar

Orkiestrą zadyryguje Mirosław Jacek Błaszczyk. Koncert, dostępny za darmo, będzie transmitowany na kanale YouTube orkiestry oraz stronie www.sinfoniaiuventus.pl

Mirosław Jacek Błaszczyk – fot. Wojciech Mateusiak

Roksana Kwaśnikowska – laureatka wielu nagród w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. Concours International de Violon Tibor Junior (Sion), I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego (Katowice), Międzynarodowego Konkursu Interpretacji „Hradec Beethovena” (Hradec nad Moravicí), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza) i Międzynarodowego Konkursu im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo (Warszawa).

Jako solistka była oklaskiwana podczas licznych koncertów w Europie (Francja, Estonia, Włochy, Czechy, Niemcy, Szwajcaria, Austria), Azji (Chiny, Korea Południowa, Japonia) i Ameryce Północnej. Dwukrotnie występowała w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall. Koncertowała m.in. z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Orkiestry Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej i Orkiestry Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie.

Concours International de Violon Tibor Varga 2019 w Szwajcarii – finał, Roksana Kwaśnikowska, Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 L. van Beethovena, l’Orchestre de Chambre de Lausanne, Gábor TAKÁCS-NAGY – dyrygent

Występy utalentowanej skrzypaczki można było usłyszeć podczas transmisji w Programie 2 Polskiego Radia, czeskiej rozgłośni Radio Ostrava oraz w TVP Kultura. Artystka z zamiłowaniem wykonuje także muzykę kameralną. Od 2013 r. jest członkiem zespołu Chopin Piano Quintet, z którym w 2016 r. nagrała płytę z kwintetami fortepianowymi Schumanna i Szostakowicza (DUX). Brała udział w nagraniu albumu duetu gitarowego Woch&Guzik Duo; ukazał się w 2019 r. (DUX). Od listopada 2019 r. jest prymariuszką Lutosławski Quartet.

Za swoje osiągnięcia artystyczne trzykrotnie otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Koszalin, a w 2011 r. została wyróżniona tytułem Młodej Artystki Roku. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Pro Polonia Society oraz dwukrotną laureatką programu „Młoda Polska”. Swoje umiejętności doskonaliła podczas wielu kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, m.in. pod okiem takich wybitnych skrzypków, jak Stephan Picard i Dora Schwarzberg. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Jana Staniendy, otrzymując medal „Magna cum Laude”, przyznawany absolwentom z największymi osiągnięciami artystycznymi. Obecnie pracuje jako wykładowca na macierzystej uczelni. Artystka gra na skrzypcach Johanna Augustina Wagnera z 2009 r.

Artykuł Urodziny Beethovena z Sinfonią Iuventus pochodzi z serwisu ORFEO.

https://orfeo.com.pl/muzyczne-newsy/urodziny-beethovena-z-sinfonia-iuventus-2/
Źródło: orfeo.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*