Szkolnictwo artyleryjskie w Toruniu obchodzi stulecie

Szkolnictwo artyleryjskie w Toruniu obchodzi stulecie

Konferencją „Toruń kuźnią kadr artyleryjskich” zainaugurowano tegoroczne obchody 100. rocznicy powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii – obecnie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. – Stąd się wynosi tylko to co najlepsze, stąd się wyjeżdża przygotowanym. Nie tylko przygotowanym do pełnienia służby w Wojsku Polskim, ale także przygotowanym do niesienia pomocy innym, do życia w społeczeństwie, do kształtowania ludzkich postaw – powiedział prezydent Michał Zaleski.

W marcu przypada 100 lat od podjęcia decyzji przez Marszałka Józefa Piłsudskiego o likwidacji Szkoły Głównej Artylerii i Inżynierii i utworzeniu dwóch szkół – Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu oraz Oficerskiej Szkoły Inżynierii w Warszawie. Z tej okazji Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Artylerzystów organizuje rocznicowe obchody, nad którymi patronat honorowy objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

W czwartek 30 marca 2023 r. odbyła się konferencja pt. „Toruń kuźnią kadr oficerskich”, która oficjalnie zainaugurowała tegoroczne uroczystości. W konferencji udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski, obecni byli seniorzy artylerii, absolwenci Oficerskiej Szkoły Artylerii, m.in. gen. Antoni Skibiński – absolwent z 1951 r., płk. Marian Andruk – absolwent z 1954 r., gen. Sławomir Owczarek, gen. Jarosław Wierzchowski, płk. Zenon Wiśniewski, ostatni komendant artyleryjskiej uczelni gen. Andrzej Piotrowski, a także zaproszeni goście – Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych płk. Grzegorz Potrzuski, Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk. Remigiusz Zieliński, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, członkowie honorowi Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów oraz członkowie wspierający stowarzyszenia.

Artyleryjski Toruń przekazuje słowa sympatii i należne honory wszystkim rocznikom i pokoleniom polskich artylerzystów. To jest środowisko, które w naszym mieście znamy i cenimy od lat. Lubimy bowiem artyleryjską zieleń i czerń, a także okazujemy respekt wartościom wpisanym w symbol skrzyżowanej rakiety i lufy artyleryjskiej. Artyleria stała się jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych współczesnego Torunia. Kojarzy się z prestiżem i klasą oficerską.

– 100 lat temu w Toruniu powstała Oficerska Szkoła Artylerii, która później przeobrażała się w inne szkoły, uczelnie (Oficerska Szkoła Artylerii w 1965 r. przekształcona została w Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii, a następnie w Wyższą Szkołę Oficerską, natomiast od 2002 r. kontynuatorem szkolnictwa wyższego artyleryjskiego w Toruniu jest Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia), ale zawsze duch artylerii, duch wojsk rakietowych był w naszym mieście. Stąd wywodzą się praktycznie wszyscy oficerowie, którzy sięgnęli po szlify artyleryjskie w Wojsku Polskim. To znakomita kadra Wojska Polskiego. Dzisiejsze spotkanie, dzisiejsza konferencja ma przypomnieć historię kształcenia w tym centrum nauki artyleryjskiej w Polsce, jednym z najlepszych w Europie. To dla nas to duma i radość, bo dzięki tym, którzy tutaj kształcili, ale także dzięki tym, którzy tutaj się kształcili to wszystko razem kuźnia kadr artyleryjskich – podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Włodarz miasta powiedział, że wydana 1 czerwca 1923 r. decyzja Marszałka Józefa Piłsudskiego była odważna. – Toruń w tamtych latach to był potężny ośrodek oficerski. Rok wcześniej powstała Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej, działała także Oficerska Szkoła Aeronautyczna i kształcili się oficerowie wojsk balonowych. Taki był Toruń. Ukochany Toruń z wielką radością przyjmuje każdy gest, każde działanie, każdą pozytywną zmianę związaną z kontynuowaniem kształcenia kadr artyleryjskich i temu jesteśmy zawsze bardzo przychylni – dodał prezydent. Przy okazji życzył uczestnikom konferencji udanych obrad.

Rocznicowe obchody są dwuetapowe – właściwe uroczystości odbędą się w dniach 1-2 czerwca 2023 r.

Zdj. Wojtek Szabelski

 Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*