Aktywna jesień życia

2017 rok będzie obfitować w inicjatywy dla toruńskich seniorów.

1 stycznia 2017r. w Toruniu rozpocznie się realizacja lokalnego programu „Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń”. Celem Programu jest integracja środowiska seniorów, zwiększenie ich aktywności społecznej oraz fizycznej, zwiększenie dostępu do dóbr kultury, turystyki, rekreacji, sportu, a także zwiększenie poczucia bezpieczeństwa socjalnego. Realizatorzy Programu oczekują, że Program przyczyni się także do wzmocnienia więzi międzypokoleniowej.

Na podstawie jednego z elementów Programu, czyli Toruńskiej Karty Seniora, uprawnione osoby będą mogły korzystać z ulg i zniżek oferowanych przez przedsiębiorców, którzy przystąpią do Programu a także skorzystać ze szkoleń i inicjatyw skierowanych właśnie do jej posiadaczy. Karta będzie wydawana torunianom po ukończeniu 65 roku życia.

Chcemy, żeby dzięki Toruńskiej Karcie Seniora osoby starsze stały się bardziej aktywne, aby integrowały się i wchodziły w interakcje z mieszkańcami, a także aby stworzyć dla nich miejsca i okazje do aktywnościmówi zastępca Prezydenta Miasta Torunia, Andrzej Rakowicz.

Do programu zgłosiło się już ponad 50 partnerów. Zniżki, które oferują, obejmują m.in. usługi kosmetyczne, usługi  świadczone zwierzętom w gabinecie weterynaryjnym, zniżki  na pobyt w sanatoriach i zabiegach rehabilitacyjnych, stomatologiczne, kursy językowe i kursy prawa jazdy oraz rabaty w kawiarniach i restauracjach. Ofertę zniżkową w ramach Toruńskiej Karty Seniora przedstawią również jednostki miejskie, m.in. Toruńska Agenda Kulturalna oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Oprócz toruńskich instytucji i przedsiębiorców seniorzy będą mogli skorzystać z usług również w okolicznych miejscowościach, m.in. w Ciechocinku.

Podmioty zainteresowane  współpracą na rzecz toruńskich seniorów mogą kontaktować się bezpośrednio  z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej UM Torunia (tel: 56 611 84 61, 611 8454) przy ul. Fałata 39 w Toruniu, który koordynuje wdrażanie projektu. Miejsca, w których honorowana będzie Toruńska Karta Seniora będą oznaczone logo programu. 

Druki wniosków o wydanie Karty Seniora można odbierać w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia, siedzibach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu, największych Spółdzielniach Mieszkaniowych oraz Akademii Nauki przy ul. Św. Katarzyny 4. W tych samych miejscach od 2 stycznia  2017 r. będą przyjmowane wnioski. Na wydanie Karty senior będzie czekać maksymalnie 30 dni. Seniorzy, którzy pozostawią numer telefonu kontaktowego, będą o jej odbiorze poinformowani smsem. 2 stycznia 2017 roku ruszy również strona internetowa z bazą partnerów programu, która będzie na bieżąco aktualizowana w miarę przyłączania się do Toruńskiej Karty Seniora kolejnych przedsiębiorców.

Użytkownicy Karty będą mogli już niebawem, a dokładnie 17 stycznia 2017 r. wziąć udział w szkoleniu realizowanym wspólnie ze Strażą Miejską, które ma przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa i ustrzec przed oszustwami, których ofiarami często padają osoby starsze.

Konferencja prasowa na temat programu dla seniorów

Na przełomie lutego i marca mają ruszyć kolejne elementy programu, które realizowane będą na zlecenie Gminy Miasta Toruń przez organizacje pozarządowe. Program „Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń” zakłada m.in. stworzenie Banku Czasu. – To inicjatywa, dzięki której seniorzy i nie tylko będą mogli wymienić się umiejętnościami i poświęcić swój czas w określony sposób. Ktoś będzie mógł poświęcić godzinę lub dwie tygodniowo np. na uczenie kogoś języka angielskiego a w zamian pomoże w zakupach lub po prostu dotrzyma towarzystwawyjaśnia Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

Toruńska Karta Seniora ma być inicjatywą, dzięki której do osób starszych szybko będą docierać informacje o kolejnych przedsięwzięciach. Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej zachęca również do zgłaszania propozycji obszarów, w których Karta mogłaby obowiązywać, pod  numerami telefonów 56 611 84 61, 611 84 54 lub bezpośrednio w siedzibie wydziału przy  ul. Fałata 39 w Toruniu.

Wniosek o wydanie Toruńskiej Karty Seniora (doc)

Wniosek o wydanie Toruńskiej Karty Seniora (pdf)

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*