Kontynuujemy opryski

Kontynuujemy opryski

Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.

Wraz z nadejściem ciepłej pogody pojawiło się więcej meszek i komarów. Owady te uwielbiają ciepło i wilgotność, a ich obecność w miastach jest dość uciążliwa dla ludzi. Wiele samorządów w Polsce nie stosuje już oprysków np. Poznań, Gdańsk, Łódź, Kraków i Warszawa.

– W Toruniu, w trosce o kondycję przyrody, opryski przeprowadza się tylko lokalnie, w skrajnych przypadkach pod ścisłym nadzorem przyrodniczym. Zabiegi zaczynają się w maju i kończą w sierpniu. Na terenie miasta „zmapowano” około 16 potencjalnych miejsc rozwoju meszek i komarów. Opryski są wykonywane w godzinach późno wieczornych w miejscach zakrzewionych i zadrzewionych oraz w strefie przybrzeżnej wód (zarośla), gdzie następuje wylęg meszek i komarów. Oprysk jest ograniczony do miejsc ogólnodostępnych, pełniących funkcje rekreacyjne dla mieszkańców a także przed imprezami plenerowymi np. Dzień Dziecka w Parku Miejskim. Monitoring liczebności meszek i komarów prowadzony jest przez inspektora nadzoru, prof. Krzysztofa Szpilę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – wyjaśnia Halina Pomianowska, dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii UMT.

Występowanie meszek jest zjawiskiem okresowym, uzależnionym od opadów atmosferycznych i poziomu stanu wód. Dla tych obszarów ustalana jest wielkość populacji owadów, a następnie podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów (oprysków), z ustaleniem optymalnej dawki preparatu. Zabiegi są wykonywane przy zastosowaniu urządzeń przeznaczonych do zamgławiania oraz przy użyciu preparatów chemicznych znajdujących się w aktualnym Wykazie Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie.

Umowa zawarta na realizację oprysków na terenach zieleni w Toruniu obejmuje ok. 80 ha. W ostatnich dniach zabiegi były realizowane m.in. w poniższych lokalizacjach:

 • błonia nadwiślańskie przy Parku Miejskim;
 • Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu;
 • zieleń przy Fundacji „Św. Ducha” ul. Szosa Bydgoska 15;
 • Ogród Zoobotaniczny przy ul. Bydgoskiej;
 • tereny zieleni przy schronisku dla zwierząt oraz wewnątrz schroniska przy Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu; 
 • Park Glazja przy ul. Waryńskiego.                                                  

Dzisiaj (28.05.2024 r.) realizowany będzie oprysk w pasie zieleni wzdłuż Strugi Toruńskiej na osiedlu Chrobrego.

Poniżej lista wszystkich wskazanych miejsc:

 • błonia nadwiślańskie przy Parku Miejskim;
 • Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu;
 • zieleń przy Fundacji Ducha, ul. Szosa Bydgoska 15;
 • ogród zoobotaniczny przy ul. Bydgoskiej;
 • tereny zieleni przy schronisku dla zwierząt oraz wewnątrz schroniska;
 • park Glazja przy ul. Waryńskiego;
 • pas zieleni wzdłuż Strugi Toruńskiej na osiedlu Chrobrego;
 • Kaszczorek – tereny zieleni przy kościele, stadninie koni i szkole;
 • zieleń przy skansenie Muzeum Etnograficznego;
 • Park Tysiąclecia na Podgórzu;
 • tereny zieleni przy szkole i kościele w Czerniewicach;
 • zieleń przy tarasie widokowym na Wisłę (ul. Kujawska);
 • tereny zieleni przy szkole podstawowej na Rudaku;
 • inne tereny wg potrzeb określanych na bieżąco, np. obszary imprez plenerowych (w tym Bulwar Filadelfijski przy AZS-ie, rejon Zamku Krzyżackiego i in.), zieleniec przy PKS, przystanki autobusowe i tramwajowe, tereny przykościelne, itp.

Warto przypomnieć, że działanie środka uzależnione jest od istniejących warunków atmosferycznych. Zabiegi najlepiej wykonywać przy bezwietrznej pogodzie, gdy prędkość wiatru nie przekracza 3 m/s, i z zachowaniem odległości co najmniej 5 m od dróg publicznych i co najmniej 20 m od zabudowań, pasiek, upraw zielarskich, ogrodów działkowych, rezerwatów przyrody, strefy pośredniej ujęć wody i wód powierzchniowych. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność zabiegu są opady atmosferyczne, które mogą spowodować spłukanie preparatu z rośliny. W sytuacji idealnej dobrze jest, jeśli dzień przed zabiegiem nie padał deszcz, a zabieg został wykonany na suche rośliny np. po opadnięciu rosy. W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z burzami oraz intensywnymi deszczami, które utrudniały działalnie preparatów na meszki i komary.

Jak chronić się przed owadami?

Żeby się chronić przed meszkami, w pierwszej kolejności powinniśmy unikać przebywania w miejscach ich wylęgu. Samice meszek są szczególnie dokuczliwe po południu i wieczorem, na szczęście nie są aktywne w nocy. Jeśli nie mamy wyboru i przebywamy, np. w pobliżu zbiornika wodnego, gdzie występują to chrońmy ciało, okrywając je ubraniami z długimi rękawami i nogawkami. Warto też zażywać witaminę B, która zmienia zapach potu. Meszki bowiem, tak jak komary czy kleszcze, zwabia właśnie ludzki pot. Odstraszają meszki też olejki eteryczne np. goździkowy, eukaliptusowy, geraniowy, miętowy, waniliowy i rozmarynowy. Można je stosować zarówno bezpośrednio na skórę, ale w bardzo niewielkiej ilości, jak i w kominku zapachowym i postawić na zewnątrz czy na parapecie. To powinno odstraszyć insekty przed wlatywaniem do domu. W domach znajdujących się blisko zbiorników wodnych czy przy lasach warto zastosować dodatkową ochronę przed owadami. Żeby mieć pewność, że meszki nie przedostaną się do środka, najlepiej zamontować moskitiery drzwiowe i okienne.

fot. Sławomir Kowalski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*