Toruński festiwal w światowej czołówce

Toruński festiwal w światowej czołówce

Prestiżowy amerykański magazyn „Movie Maker” uznał, że Festiwal EnergaCAMERIMAGE będzie w 2023 roku jednym z 20 najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Toruńskie święto kina znalazło się w tym zaszczytnym gronie obok takich imprez, jak festiwale w Karlovych Warach, San Sebastian, Rotterdamie, Tokio czy Melbourne.  

„Jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Europie” tak napisali o EnergaCAMERIMAGE twórcy rankingu „20 Najważniejszych Międzynarodowych Festiwali Filmowych 2023 roku”. Na taką opinię Festiwal pracuje już od 30 lat, wciąż zdobywając nowych wiernych fanów. Jubileuszowa edycja wydarzenia z 2022 r. okazała się niezwykłym sukcesem. Do Torunia przyjechali goście z 78 krajów, którzy mieli szansę zobaczyć 226 filmów. O jakości programu Festiwalu i wyczuciu jego organizatorów najlepiej świadczy fakt, że 21 z prezentowanych filmów otrzymało później łącznie 70 nominacji do Oscara, finalnie zdobywając 9 statuetek. Dziennikarze „Movie Maker” w uzasadnieniu swojej decyzji stwierdzili również: „Festiwal EnergaCAMERIMAGE, który skupia się przede wszystkim na celebracji sztuki operatorskiej, jest odwiedzany także przez wielu wybitnych aktorów czy reżyserów, doceniających rolę autora zdjęć w procesie realizacji ich filmowych wizji i pomysłów”. Podczas ośmiu festiwalowych dni Toruń odwiedziły takie znakomitości kina, jak Baz Luhrmann, Mandy Walker, Sam Mendes, Joseph Kosinski, Claudio Miranda, Stephen H. Burum, Ulrike Ottinger, Sarah Greenwood, Katie Spencer, Alex Gibney, Joseph Kahn, Vance Burberry, Andrzej Seweryn, Lech Majewski, Fred Berger i wielu, wielu innych.

Magia Festiwalu EnergaCAMERIMAGE to jednak nie tylko same projekcje i spotkania z twórcami, ale także niezwykła oferta wydarzeń towarzyszących, wśród nich m.in. konferencje, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania czy wystawy rozlokowane w pięciu głównych lokalizacjach festiwalowych. Do Stanów Zjednoczonych, gdzie już od 30 lat ukazuje się magazyn „Movie Maker” dotarła także informacja o budowie w Toruniu Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. „Organizatorzy Festiwalu skupiają się także na całorocznej promocji sztuki filmowej, a w tym roku startują z budową nowego centrum, które umożliwi im poszerzenie zakresu działalności” – możemy przeczytać w dalszej części uzasadnienia. Ranking już dziś zobaczyć można na stronie internetowej czasopisma, a już niedługo znajdzie się w drukowanej wersji magazynu, w której opublikowana zostanie także lista „50 wydarzeń filmowych wartych swojej ceny” – gdzie także liczymy na obecność Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

Tegoroczna edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE potrwa od 11 do 19 listopada 2023 r.

Fot. Paweł Skraba

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*