Używaj fajerwerków z głową

Używaj fajerwerków z głową

Okres sylwestrowo-noworoczny to tradycyjnie czas hucznych zabaw i spotkań towarzyskich. To moment, w którym używamy różnego rodzaju środków pirotechnicznych. Policjanci apelują o rozwagę przy zakupie fajerwerków i bezpieczne ich używanie.

Sylwester i Nowy Rok to czas, w którym dozwolone jest używanie środków pirotechnicznych w postaci petard i fajerwerków. Ważne jest, aby w czasie świętowania nie zapominać o rozwadze przy kupowaniu takich materiałów. Dodatkowo miejmy również na uwadze bezpieczne ich używanie tak, by nam oraz innym osobom w otoczeniu nie stała się krzywda.

Policjanci przypominają o kilku zasadach:

  • Nie trzymaj odpalonej petardy w ręku
  • Nie odpalaj fajerwerków na balkonie, w oknie lub w pomieszczeniach
  • Jeżeli fajerwerki nie wybuchły, nie podchodź do nich i nie próbuj odpalać ich ponownie
  • Odpalając środki pirotechniczne oddal się na bezpieczną odległość
  • Zawsze stosuj się do instrukcji załączonych do fajerwerków
  • Gdy pod opieką masz dziecko nie pozwól mu zbliżać się do materiałów pirotechnicznych
  • Osoby niepełnoletnie powinny używać środków pod nadzorem dorosłych
  • Kupuj fajerwerki w miejscach do tego wyznaczonych
  • Materiały pirotechniczne powinny spełniać wymogi bezpieczeństwa i być odpowiednio oznakowane (m.in. instrukcja w języku polskim, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera czy znak dopuszczenia produktu do sprzedaży).

Pamiętaj o zwierzętach. Są one wrażliwe na huk petard. Zadbajmy o ich spokój w czasie świętowania.

– Nieostrożne używanie fajerwerków jest zagrożone karą. Poza tym wykorzystanie ich w inne dni niż 31 grudnia i 1 stycznia grozi mandatem do 500 zł – mówi sierż. szt. Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji Toruń. – Przedsiębiorcom przypominamy, że sprzedaż fajerwerków osobom nieletnim jest przestępstwem, za które grozi do dwóch lat więzienia.

Przypominamy, że wspólna zabawa na Rynku Staromiejskim 31 grudnia, czyli Sylwestrowa Rewia Przebojów, będzie miała charakter imprezy masowej, co wiąże się z zakazem wnoszenia na teren wydarzenia fajerwerków. Pokaz sztucznych ogni pod okiem służb porządkowych przygotują organizatorzy.

Życzymy bezpiecznej zabawy.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*