Pikniki i koncerty na Święto Województwa

Pikniki i koncerty na Święto Województwa

W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2024 w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. „Astrobaza Toruń” oraz wyjątkowy koncert „Pod wspólnym niebem” z udziałem znanych gwiazd. Wystąpią Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Małgorzata Ostrowska i in. Partnerem koncertu jest Miasto Toruń.

Oprócz uroczystej sesji sejmiku województwa, która odbędzie tym razem w jednym z reprezentacyjnych budynków na bydgoskiej starówce (Dom Polski diecezji bydgoskiej), w programie tegorocznego Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego usłyszymy koncerty z udziałem gwiazd polskiej estrady we Włocławku (1 czerwca), Bydgoszczy (1 i 2 czerwca), Grudziądzu (2 czerwca), Toruniu (8 czerwca) i Inowrocławiu (9 czerwca), a także interesujące imprezy towarzyszące. Szczegóły >>>TUTAJ<<<

Tegorocznym novum w programie Święta Województwa jest spotkanie młodych Przystanek JPII „Wiara, kultura, dobro” z panelami dyskusyjnymi (ekologia, sztuczna inteligencja, wolontariat, wolność-pokój-demokracja, relacje nauka-religia, sport), warsztatami, projekcją filmową i koncertem ojca Stana Fortuny CFR (franciszkanina z Bronxu, charyzmatycznego hiphopowca i rapera) w przestrzeni Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży przy ul. Wola Zamkowa 12A w Toruniu. Godzinny koncert ojca Fortuny będzie mocnym akcentem na koniec Przystanku JPII (6 czerwca, początek o godz. 15.00).

W sobotę 8 czerwca w godz. 10:00-18:00 w plenerze Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży odbędzie się rodzinny piknik kosmiczny pt. „Astrobaza Toruń”. Swoją nazwą nowe przedsięwzięcie nawiązuje do sieci szkolnych obserwatoriów astronomicznych Astrobaza – Kopernik działających z inicjatywy Samorządu Województwa. Astrobaza to piknik familijny, którego motywem przewodnim jest popularyzacja astronomii adresowana zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych miłośników.

Naprzeciw oczekiwaniom gości wyjdą więc liczne atrakcje, m.in. plenerowe planetarium „Syriusz”, laboratoria z eksperymentami naukowymi i warsztaty rakietowe. Strefę aktywności dla rodzin wypełnią również animatorzy plenerowych gier wielkoformatowych, którzy zagrają z nami w crokinole i klasy.

Uczestnicy pikniku Astrobaza Toruń będą prowadzili obserwacje przez teleskopy kujawsko-pomorskiej sieci Astrobaza – Kopernik. W przestrzeni imprezy staną też specjalne teleskopy do bezpośredniego śledzenia Słońca. Uczniowie zaprezentują swoje osiągnięcia, m.in. w dziedzinie obserwacji, astrofotografii i budowy instrumentów astronomicznych. Zaprezentują też sprzęt, z którego korzystają na co dzień.

Kujawsko-pomorskie to region Mikołaja Kopernika, którego nie może zabraknąć także i na pikniku. Jego postać przypomni specjalnie przygotowana wystawa. Piękno nieba gwiaździstego nad Kujawami i Pomorzem stanowi z kolei inspirację do prezentacji plenerowej wystawy astrofotografii pt. „Kujawy, Pomorze, Niebo”.

Na pikniku nie może zabraknąć smacznego poczęstunku. Zapewni go historyczna wojskowa kuchnia polowa, która serwować będzie nie tylko legendarną grochówkę, ale i gorący chleb prosto z pieca. Pokazy jego wypieku z pewnością będą nie lada atrakcją imprezy. Z podobnym przyjęciem spotkają się też warsztaty wypieku kosmicznych pierników.

Z kolei o godz. 20:30 na Placu Cyrkowym w Toruniu odbędzie się wyjątkowy koncert „Pod wspólnym niebem”, w trakcie którego usłyszymy piosenki nawiązujące do nieba. Po raz kolejny zaśpiewa dla Was silna reprezentacja czołowych polskich artystów:

  •  Czesław Mozil
  •  Justyna Steczkowska
  •  Małpa
  •  Miuosh
  •  Daria ze Śląska
  •  Małgorzata Ostrowska
  •  Natasza
  •  Kasia Kowalska
  •  Krystian Ochman

Koncert poprowadzi Filip Antonowicz, a za aranżacje i kierownictwo muzyczne odpowiada Jan Smoczyński. Partnerem koncertu jest Miasto Toruń.

WSTĘP WOLNY!

Na wydarzenia Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2024 zapraszają Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*