Zielone kieszonki dla wytchnienia

Zielone kieszonki dla wytchnienia

„Szwajcarski Zakątek” i „Litewska Ojczyzna” to kolejne parki kieszonkowe, które powstają w naszym mieście – w rejonie ulic Matejki i Słowackiego oraz Zagonowej i Narcyzowej.

Trwają intensywnie prace nad kolejnymi toruńskimi parkami kieszonkowymi. Wykonawcy robót mają jeszcze kilka tygodni czasu, aby zakończyć swoje prace i zgłosić gotowość wszystkich czterech inwestycji do odbioru w nadzorującym prace z ramienia miasta Wydziale Środowiska i Ekologii. Na Rubinkowie, w rejonie ulicy Rydygiera, powstaje skwer „Greckie klimaty”, prawie na ukończeniu jest już park na Stawkach – „Zacisze Holandii” oraz „Szwajcarski Zakątek” na Wrzosach, a także „Litewska Ojczyzna” na Bydgoskim Przedmieściu. Pozostało już jedynie dokończenie nasadzeń roślinności i montaż elementów małej architektury, które standardowo wykonuje się po robotach budowlanych, na końcu procesu inwestycyjnego.

Najmniejszą „toruńską kieszonką” jest „Litewska Ojczyzna” – na Bydgoskim Przedmieściu, u zbiegu ulic Matejki i Słowackiego. Prace w tym parku są zaawansowane w 50 proc., a ich wykonawcą jest toruńska firma Rubus Verde. Wyjątkowość tej małej, lecz niezwykle urokliwej przestrzeni wynika głównie z faktu, że niemalże w całości jest ona wynikiem owocnej współpracy pomiędzy miastem a mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia, niezwykle zaangażowanymi w aranżację tego zapomnianego niegdyś terenu zieleni. Najciekawszy wyraz tego zaangażowania znalazł odbicie w nazwie parku i wyborze litewskich symboli. Ciekawostką jest także ławka multimedialna, gdzie odsłuchując nagrań wypowiedzi, recytacji i utworów muzycznych, zebranych przez aktualnie urzędującą Radę Okręgu nr 13 – Bydgoskie, poznamy informacje nawiązujące zarówno do wileńskich korzeni wielu torunian, wspólnej, wielowiekowej polsko-litewskiej historii, jak i do współczesnej Litwy. Jej ślady znajdziemy tu ponadto m.in. w wieży Giedymina czy roślinności nawiązującej do barw flagi Litwy, m.in. żółtej (świerzop), zielonej (gryka, kwitnąca na biało) i czerwonej. Z elementów zagospodarowania, sprzyjających adaptacji do zmian klimatycznych odnajdziemy tu m.in. ogród deszczowy czy łąkę kwietną z roślinami miododajnymi i „hotelem dla owadów”, a wypoczynkowi i edukacji sprzyjać będą takie atrakcje, jak ławka w formie huśtawki, biblioteczka czy tablice kredowe dla dzieci.

Park kieszonkowy „Szwajcarski Zakątek”, który powstaje przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ma już gotowe wszystkie przyłącza. Położony został system nawadniający, wykonano też ekologiczne alejki parkowe z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową. Trwają nasadzenia formujące szwajcarskie akcenty parku, tj. dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąkę z krokusami oraz ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie. Zainstalowane już zostały miniwodotryski przypominające genewski Jet d’Eau. Układana jest też kamienna formacja budująca ciekawe alpinarium, imitujące swoim wyglądem górskie krajobrazy – nawiązujące do tematyki Szwajcarii. Stopień zaawansowania prac wynosi obecnie ok. 85 proc.

To nie koniec urządzania parków kieszonkowych w Toruniu. Od połowy marca br. miasto poszukuje wykonawcy pierwszego etapu prac nad parkiem kieszonkowym „Francuskie Inspiracje” – zlokalizowanym na Chełmińskim Przedmieściu – w rejonie ulicy Polnej/Strehla/F.Nila. W tym półroczu mamy także nadzieję na znalezienie oferentów zainteresowanych realizacją „kieszonki” na Podgórzu pn. „Fiński Relaks”. Uruchomienie przetargu powinno mieć miejsce już w II kwartale bieżącego roku. Kolejne zielone zakątki są planowane przy ulicach: Szosa Chełmińska/Liceum Akademickie w Toruniu, Sienkiewicza /Gagarina,w rejonie Strugi Lubickiej przy ul. Tarnowskiej oraz Chrobrego/Wojska Polskiego.

Fot. Sławomir Kowalski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*