Usunięcie drzew z pozwoleniem

Usunięcie drzew z pozwoleniem

Miejski Konserwator Zabytków przypomina o obowiązku uzyskiwania pozwoleń na usuwanie drzew z terenów prywatnych wpisanych do rejestru zabytków. Pozwolenia wydaje Wojewódzki Konserwator Zabytków.

– Zwolnienie z wymogu uzyskania zwolnienia na usunięcie drzew lub krzewów z terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, stanowiących własność osób prywatnych nie zwalnia z obowiązku uzyskania pozwolenia na zasadach ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkamimówi Miejski Konserwator Zabytków Mirosława Romaniszyn. – Usunięcie drzew i krzewów jest działaniem mającym istotny wpływ na wygląd i zachowania zabytków przez co wymagane jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków w formie decyzji administracyjnej.

W związku ze zmianą ustawy o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r. i wytycznymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwolnienie z wymogu uzyskania zwolnienia na usunięcie drzew lub krzewów z terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, stanowiących własność osób prywatnych, jak i ewentualnych zwolnień z tego obowiązku wynikających z uchwał rady gmin, nie zwalnia z obowiązku uzyskania pozwolenia na zasadach ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Dotyczy to zarówno zabytków indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków jak i zabytkowych układów urbanistycznych, ruralistycznych, czy zespołów budowlanych.

Usunięcie drzew i krzewów jest działaniem mającym istotny wpływ na wygląd i zachowania zabytków przez co wymagane jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków w formie decyzji administracyjnej. W związku z tym, w przypadku, w którym ustawa o ochronie przyrody nie wymaga uzyskania pozwolenia na usunięcie drzew i krzewów, na terenach wpisanych do rejestru zabytków konieczne jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na zasadach określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*