Tworzymy program rewitalizacji

Miasto przystępuje do sporządzenia Programu Rewitalizacji Torunia do roku 2023. Na sesji rady miasta 23 lutego 2017 r. radni przyjęli projekt uchwały w tej sprawie.

Gmina Miasta Toruń prowadzi proces rewitalizacji w oparciu o ustawę z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Zgodnie z zapisami ustawy, przygotowując gminny program rewitalizacji należy postępować zgodnie
z konkretnymi wytycznymi, które wyznaczają poszczególne etapy prac. Pierwszym z nich – pod koniec ubiegłego roku – było wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Uznano za nie Bydgoskie Przedmieście, Podgórz i starówkę. Kolejnym krokiem jest opracowania projektu dokumentu dla podobszarów rewitalizacji. Podjęcie uchwały usankcjonuje dalsze prace związane z opracowaniem Programu Rewitalizacji Torunia do roku 2023, który z kolei umożliwi skorzystanie z unijnego dofinansowania.

Podstawową różnicą w odniesieniu do poprzedniego stanu prawnego, który regulował pozyskiwanie funduszy europejskich w okresie programowania UE 2007-2013, jest fakt, że w obecnej perspektywie finansowej ustalone zostały regulacje prawne dla prowadzenia procesu rewitalizacji. Zapisy ustawy wskazują konkretną ścieżkę procedowania. Wszelkie odstępstwa od przyjętych reguł mogą skutkować zakwestionowaniem poprawności Programu Rewitalizacji Torunia do roku 2023. 

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*