XLI Świętojański Rajd Rowerowy

XLI Świętojański Rajd Rowerowy

Z Fortu IV wyruszy w niedzielę 26 czerwca 2022 r. XLI Świętojański Rajd Rowerowy. 40-kilometrowa trasa powiedzie do podtoruńskiego Mirakowa.

Organizatorem rajdu jest Klub Turystyki Kolarskiej „Przygoda”, działający przy Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu. Spotkanie  uczestników o godz. 10.00 przy wjeździe do Fortu IV z ul. Mlecznej. Docelowo turyści udadzą się  do  Gospodarstwa Agroturystycznego „GROT” w Mirakowie nad Jeziorem Chełmżyńskim. Na miejscu przewidziano konkursy rekreacyjne i posiłek turystyczny. W ramach wpisowego uczestnicy otrzymają też okolicznościowy znaczek. Po relaksie nad jeziorem nastąpi powrót do Torunia. Komandorem rajdu będzie przodownik turystyki kolarskiej PTTK Waldemar Wieczorkowski.

Zgłoszeń na rajd oraz wpłaty wpisowego w wysokości 10 zł od osoby można dokonać w biurze Oddziału Miejskiego  PTTK (tel. 622 29 21) lub SMS-em na nr 609 796 462, najpóźniej do dnia 24 czerwca 2022 r.

Mirakowo – wieś we wschodniej części Jeziora Chełmżyńskiego – została wymieniona już w 1222 r. jako Merechow w dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego, który przekazał ją wraz z innymi posiadłościami biskupowi pruskiemu Christianowi. W końcu XIII wieku znajdujący się tu majątek rycerski należał do Bertholdusa de Merechow. W 1489 r. toczył się spór o prawo rybołówstwa w jeziorze Chełmżyńskim pomiędzy kapitułą chełmińską a właścicielami okolicznych majątków: Zęgwirta, Grzywny, Zalesia oraz Mirakowa. W 2. połowie XVI wieku właścicielem majątku był Jerzy Konopacki. W rękach Konopackich majątek mirakowski pozostawał do 1. połowy XVII wieku, a ostatnim właścicielem z tej rodziny był Adam Konopacki. Potem majątek należał kolejno do: Konarskich, Czapskich oraz Zielińskich. Od 1881 r. Mirakowo należało do Działowskich. We wsi zachowany dwór secesyjny z przełomu XIX/XX wieku.

Fot. Katarzyna Rutkowska

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*