Trzy piesze wycieczki z PTTK

Trzy piesze wycieczki z PTTK

Na trzy wycieczki piesze po Toruniu i okolicy zaprasza w najbliższy weekend 24-26 czerwca 2022 r. Oddział Miejski PTTK w Toruniu.

W piątek 24 czerwca w ramach „Wakacji z OM PTTK” można się wybrać na spacer w okolice mostu Piłsudskiego i Zamku Dybów w Toruniu. Dla ojców, którzy dzień wcześniej obchodzą swoje święto, będzie to okazja do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi (mamy również mile widziane). Spotkanie uczestników o godz. 17.30 na początkowym przystanku linii MZK nr 22 i 27 vis-a-vis dworca PKP Toruń Główny. Około 4-kilometrowa trasa powiedzie ścieżką edukacyjną przez Kępę Bazarową, ruiny zamku „Dybów”, a następnie przez most drogowy im. J. Piłsudskiego, z zakończeniem przy pl. Rapackiego. Wycieczką pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Patryk Staniszewski.

Dzień później 25 czerwca proponujemy nieco dłuższą wyprawę krajoznawczo-turystyczną: 22-kilometrową trasą znad jeziora w Kamionkach przez Grodno i Pluskowęsy do Chełmży. Wycieczka w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”, którą poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski, rozpocznie się od spotkania uczestników o godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Wschodni. Stamtąd o godz. 7.41 turyści wyjadą pociągiem do miejscowości Kamionki (kierunek Kowalewo Pomorskie), skąd powędrują wokół jeziora Kamionkowskiego, przez Grodno oraz Pluskowęsy, częściowo szlakiem pieszym  w kolorze niebieskim, a także zielonym do Chełmży. Po drodze będzie możliwość kąpieli w jeziorze.

Z kolei w niedzielę 26 czerwca zaplanowany jest 7-kilometrowy wypad na toruńskie lewobrzeże z cyklu „Spacery niedzielne”, organizowany przez Koło Terenowe nr 1 przy Oddziale Miejskim PTTK. Przodownik turystyki pieszej PTTK Patryk Staniszewski poprowadzi uczestników szlakiem czerwonym (im. St. Noakowskiego) przez las czerniewicki, Rudak, jez. Nagus, Forty XV i XIV, w rejon ulic Łódzkiej i Andersa. Spotkanie chętnych o godz. 16.15 na przystanku MZK linii nr 11 i 19, przy Szkole Podstawowej nr 34 w Toruniu – Czerniewicach. Prócz walorów rekreacyjno-krajoznawczych imprezy, jej celem jest zachęta uczestników do zdobywania odznak krajoznawczych i turystycznych. Można będzie zbierać punkty i pieczątki wymagane do m.in.: Odznaki Krajoznawczej Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Odznaki Miłośnika Twierdzy Toruń, Odznaki Turysta Przyrodnik oraz Odznaki Turystyki Pieszej.

Na zdjęciu: Osiedle Rudak z lotu ptaka, fot. Sławomir Kowalski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*