Ambasador Austrii w Toruniu

Poszukiwanie kandydata na nowego konsula honorowego Austrii w województwie kujawsko-pomorskim było głównym celem wizyty, jaką złożył w naszym mieście 21 lutego 2017 r. ambasador tego kraju w Polsce dr. Thomas M. Buchsbaum.

Z austriackim dyplomatą spotkał się w urzędzie miasta zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. Przedstawił gościowi garść informacji o naszym mieście, jego historii i współczesności. Była m.in. mowa o najważniejszych wskaźnikach gospodarczych Torunia, jak 25 tys. zarejestrowanych firm, w tym kilka o globalnym zasięgu, o spadającym poziomie bezrobocia (w styczniu br. 6,4 %) , a także kulturalnym i uniwersyteckim profilu miasta. Nie obyło się też bez przypomnienia, że to właśnie austriacka firma Strabag była generalnym wykonawcą budowy nowego toruńskiego mostu.

Ambasador Buchsbaum bywał już w Toruniu turystycznie. Zna i ceni nasze miasto, w którym „poczuł się jak w domu”, m.in. ze względu na fakt, że toruński Teatr Wilama Horzycy wybudowała spółka dwóch znanych w Europie architektów austriackich Fellner & Helmer. Jeśli zaś chodzi o współczesne kontakty oficjalne, wspomniał o aktywnej współpracy ambasady z Katedrą Filologii Germańskiej UMK oraz austriackim zaangażowaniu w takie toruńskie wydarzenia kulturalne, jak CoCArt, Słuchalnia czy Tofifest. Poinformował też, że w Toruniu działają obecnie dwie firmy austriackie: Archimedes – producent części do maszyn przemysłowych oraz Frauenthal Automotive – producent części samochodowych.

Głównym celem wizyty było poszukiwanie odpowiedniego kandydata na stanowisko konsula honorowego Austrii w naszym województwie. Dotychczasowy, rezydujący w Bydgoszczy, zrezygnował z tej funkcji pod koniec ubiegłego roku. Ambasador przekazał władzom Torunia listę wymogów, jakie musi spełniać kandydat na przedstawiciela tego kraju.

Dr. Thomas M. Buchsbaum jest Ambasadorem Austrii w Polsce od d 31 października 2013 r. Z urodzenia wiedeńczyk, skończył prawo na tamtejszym uniwersytecie, a następnie studia podyplomowe dotyczące prawa i stosunków międzynarodowych w Cambridge, na Sorbonie i w paryskim Institut d’études politiques. Doświadczenie zdobywał podczas pobytów naukowych w Hadze, Londynie i na stażu w Biurze Politycznym Rady Europy i w Komisji Europejskiej. Zatrudniony w austriackim MSZ, pełnił szereg prestiżowych funkcji dyplomatycznych na całym świecie. Pracował m.in. w departamencie Europy Zachodniej i departamencie ds. Bliskiego Wschodu i Afryki, był attaché w Ambasadzie Austrii w Damaszku, zastępcą ambasadora Austrii w Budapeszcie i Algierze, doradcą sekretarz generalnej Rady Europy w Strasburgu, radcą w Ambasadzie Austrii w New Dehli (z akredytacją w Bangladeszu, Bhutanie, Malediwach, Nepalu i Sri Lance), zastępcą ambasadora Austrii w Tokio oraz krajowym koordynatorem Austrii ds. paktu stabilności dla Europy Południowo-Wschodniej. Przed objęciem misji w Polsce od 2009 do 2013 był ambasadorem Austrii w Iranie. Jest autorem międzynarodowych publikacji na temat OBWE, Rady Europy, e-votingu i e-democracy.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*