Rusza Centrum Rozwoju i Terapii

Rusza Centrum Rozwoju i Terapii

W zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Klonowica i Bydgoskiej powstało Centrum Rozwoju i Terapii, w którym będzie można skorzystać bezpłatnie z różnego typu spotkań, warsztatów, porad.

Centrum Rozwoju i Terapii powstało w ramach realizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych projektu pilotażowego pn. „Centrum Usług Społecznych w Gminie Miasta Toruń” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi 2 801 806,00 zł.

– Na zakończenie obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka otwieramy miejsce ważne i potrzebne w naszym mieście – Centrum Rozwoju i Terapii. Dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej będzie ono świadczyć swoje usługi bezpłatnie przez najbliższych siedem lat zaznaczył prezydent Michał Zaleski podczas otwarcia placówki, które odbyło się 20 listopada 2023 r.

W wydarzeniu wziął udział Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, który wraz z prezydentem Michałem Zaleskim odsłonił na budynku Centrum, tablicę upamiętniającą toruńskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. – Odsłonięcie tablicy stanowi przypieczętowanie ostatnich dni, kiedy Toruń był centrum Praw Dziecka w Polsce. Cieszę się, że mieliśmy okazję do spotkania w szkołach z tysiącami dzieci i młodzieży, z ich wychowawcami, nauczycielami i pedagogami, a także do bardzo ważnych rozmówmówił Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. – Uśmiech to najważniejsze prawo dziecka – przypomniał Mikołaj Pawlak.

Siedziba Centrum Rozwoju i Terapii znajduje się w zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Klonowica 19 i Bydgoskiej 60. W ramach projektu przeznaczono ponad 200 tys. złotych na remont kamienicy i zakup wyposażenia do gabinetów i sal warsztatowych. W kamienicy wymieniono stolarkę drzwiową, podłogi, sanitariaty, odmalowano ściany, a także zakupiono biurka, stoły, fotele, krzesła i elementy dekoracyjne tworzące przyjazną przestrzeń. Wewnątrz zaprojektowano poczekalnię z ladą recepcyjną, pokoje do indywidualnej terapii oraz sale warsztatowe.

W Centrum swoje usługi świadczyć będą wysokiej klasy specjaliści, znani na toruńskim rynku. Oferta będzie kształtowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców. Będzie można tam uzyskać wsparcie w postaci:

  • indywidualnych sesji psychologicznych,
  • indywidualnych sesji psychiatrycznych,
  • psychoterapii osób dorosłych (terapia indywidualna, terapia par, terapia rodzinna),
  • terapii dzieci i młodzieży,
  • mediacji rodzinnych,
  • coachingu rodzicielskiego,
  • warsztatów rozwojowych dla dzieci i dorosłych,
  • specjalistycznych szkoleń.

Centrum będzie współpracować z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, o czym opowiedziała prof. Marta Białecka. – Jestem przekonana, ze będzie to miejsce, w którym będziemy się mogli spotkać z dziećmi, młodzieżą, rodzinami, a także osobami starszymi, które potrzebują wsparcia – że będzie to miejsce, do którego każdy będzie mógł przyjść, otworzyć się i poszukać nadzieimówiła prof. Marta Białecka.

Centrum Rozwoju i Terapii będzie czynne zarówno w godzinach dopołudniowych, jak i popołudniowych. Warsztaty i zajęcia grupowe zaplanowano również w weekendy. Szczegółowy terminarz zostanie udostępniony na stronie www.tcus.torun.pl oraz na fb.

Fot. Sławomir Kowalski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*