Poznaliśmy Gwiazdy Grodu Kopernika

Poznaliśmy Gwiazdy Grodu Kopernika

Realizują swoje pasje, są utalentowani i kreatywni – 20 listopada 2023 r. poznaliśmy młodych torunian, którzy zostali wyróżnieni w konkursie „Gwiazdy Grodu Kopernika”. Konkurs został wpisany w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Konwencja o Prawach Dziecka została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. W rocznicę tego wydarzenia w Toruniu po raz pierwszy wręczono uzdolnionym uczniom nagrody pn. „Gwiazdy Grodu Kopernika”. Gala finałowa konkursu odbyła się w Teatrze Baj Pomorski z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka,  wicekuratorki oświaty Marii Mazurkiewicz oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przedstawicieli samorządu. Gościem specjalnym uroczystości był Krystian Pesta, znany aktor filmowy i teatralny, który urodził się w Toruniu i tu właśnie w Młodzieżowym Domu Kultury, w Studio P, rozwijał swoją aktorską pasję.

– Dziś honorujemy pierwsze laureatki i pierwszych laureatów naszej toruńskiej nagrody – prawdziwe Gwiazdy Grodu Kopernika. Bohaterkom i bohaterom naszej gali gratuluję zatem zauważonego i ciekawego stylu życia. Dziś pokazujecie całemu Toruniowi o znaczeniu waszego prawa do decydowania o inspirującym spędzaniu wolnego czasu oraz rozwijania swoich zainteresowań. Uśmiechnięty, dziecięcy i kopernikański Toruń bardzo tego wzoru potrzebujemówił prezydent Michał Zaleski, dziękując jednocześnie rodzicom, opiekunom i nauczycielom laureatów za wspieranie ich marzeń i talentów.

Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych osobowości wśród młodych osób posiadających talenty i umiejętności oraz promowanie tych talentów wśród mieszkańców miasta Torunia, jak również upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka. Konkurs promuje rozwijanie zainteresowań, zdolności, pasji i kreatywności oraz efektywne spędzanie wolnego czasu.

Jedenastoosobowa Kapituła Miejskiego Konkursu pn. „Gwiazdy Grodu Kopernika” spośród nadesłanych 56 filmów, po przeprowadzeniu głosowania internetowego, do finałowych przesłuchań wytypowało 20 osób w czterech kategoriach – w każdej przyznano jedną nagrodę i jedno wyróżnienie:

Kat. kl. I-III szkół podstawowych:
    1. Daniel Majewski, SP nr 35 – nagroda
    2. Szymon Piskorski, SP nr 23 – wyróżnienie
    3. Maja Szewczyk, SP nr 24 – finalistka
    4. Julia Kwiatkowska, SP nr 32 – finalistka
    5. Pola Szpakowska, SP nr 23 – finalistka

Kat. kl. IV-VI szkół podstawowych
    1. Zofia Czapnik, SP nr 23 – nagroda
    2. Lena Mrówczyńska, SP nr 18 – wyróżnienie
    3. Anna Babanska, SP nr 1 – finalistka
    4. Karol Wojda, SP nr 23 – finalista
    5. Maksymilian Borysiuk, SP nr 23 – finalista

Kat. ll. VII-VIII szkół podstawowych
    1. Nicole Azimova, SP nr 1 – nagroda
    2. Maria Zaremba, SP nr 2 – wyróżnienie
    3. Wojciech Streich, SP nr 23 – finalista
    4. Aleksander Kilasiński, SP nr 34 – finalista
    5. Barbara Drąg, SP nr 1 – finalistka

Kat. szkół ponadpodstawowych
    1. Iwan Żylicz, VIII LO – nagroda
    2. Julia Moch, I LO – wyróżnienie
    3. Lena Brzezińska, I LO – finalistka
    4. Stanisław Beyger, ZST – finalista
    5. Agata Wierzbowska, ZST – finalistka

Kapituła także przyznała nagrodę Filipowi Poumianowi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 za projekt logo konkursu.

Fot. Agnieszka Bielecka

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*