W urodziny Kopernika

Kwiaty pod pomnikiem, uroczystość w auli UMK, wykład i koncert oraz rajd harcerski uczciły 19 lutego 2017 r. 544. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Astronom urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 r. przy ul. świętej Anny, noszącej dziś imię Kopernika. Nasze miasto opuścił w wieku 18 lat, kiedy rozpoczął studia w Krakowie. Przy wpisie do albumu scholarów Akademii Krakowskiej w 1491 r. immatrykulował się jako „Mikołaj, syn Mikołaja z Torunia”. Pamiętał o nim jednak później, chociażby w swoim dziele „O obrotach sfer niebieskich”, podpisując je „Nicolai Copernici Torinensis”. Podobne dopiski występują na innych jego pismach.

544. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika uczcił 18 lutego koncert uniwersytecki w Auli UMK, w którym wystąpiły Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Wojskowa i Chór Akademicki UMK oraz soliści: Marta Wiejak-Grążka (sopran) i Michał Hajduczenia (baryton).

W dniu urodzin astronoma, 19 lutego, który jest jednocześnie Świętem Uniwersytetu, przedstawiciele miasta i społeczności akademickiej złożyli kwiaty pod pomnikiem Kopernika na Rynku Staromiejskim. Samorząd reprezentowali zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i jego zastępca Michał jakubaszek. Podczas uroczystości  w auli UMK rektor prof. Andrzej Tretyn i wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau wręczyli odznaczenia i medale państwowe i uniwersyteckie. Gościem uroczystej sesji był prezydent Torunia Michał Zaleski. Tytuły Honorowych Profesorów otrzymało dwóch emerytowanych naukowców UMK: prof. Jan Pręgowski oraz prof. Andrzej Jamiołkowski. Dyplomy otrzymało też tego dnia 111 doktorów i 59 doktorów habilitowanych. Przyznano też tytuły Ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2017 r. do grona tego dołączyli: Konstanty Dombrowicz, Tomasz Organek, Hubert Radke, Stanisław Szczepaniak, Jan Świerkowski i Marek Żydowicz.

Wieczorem w Ratuszu Staromiejskim bardzo interesujący wykład o Koperniku w kontekście czasów reformacji wygłosił w ramach cyklu „Dies Natalis Copernici” prof. dr hab. Jacek Wijaczka. Spotkanie uświetnił koncert zespołu muzyki dawnej Miraculis w składzie:Marta Czarkowska – sopran, Martyna Grabowska – fidel, Filip Zieliński – lutnia.

Warto dodać, że w miniony weekend w Toruniu odbył się 34. Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Harcerze z całej Polski przez trzy dni rywalizowali na kilku trasach, na których mieli okazję zdobyć nowe sprawności i wiedzę o Toruniu i Mikołaju Koperniku. Rajd zakończył się uroczystym apelem i wręczeniem nagród na Rynku Staromiejskim w Toruniu 19 lutego 2017 r.   

544. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Zdjęcie z galerii 544. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Zdjęcie z galerii 544. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Zdjęcie z galerii 544. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Zdjęcie z galerii 544. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Zdjęcie z galerii 544. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*