Pożegnanie z Panią Ambasador
Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r. Rozmawiano o wspólnych projektach, m.in. z zakresu kultury, promocji i smart city.
Pani Ambasador kończy misję dyplomatyczną w Polsce i w maju odwiedza miasta, z którymi była szczególnie związana w czasie pełnienia swojej funkcji. Należy do nich Toruń, który odwiedzała wielokrotnie, zarówno służbowo, jak i prywatnie z rodziną. Była w Toruniu m.in. 6-8 lipca 2018 r. wraz z małżonkiem podczas wizyty szefów dyplomatycznych w województwie kujawsko-pomorskim oraz w 2022 r. podczas inauguracji III Festiwalu Czango w Centrum Kultury Dwór Artusa.
Pani Orsolya Zsuzsanna Kovács jest rodowitą Węgierką, ale doskonale mówi po polsku. W dzieciństwie cztery lata spędziła w Warszawie, gdzie jej ojciec pracował jako dyplomata, później była stypendystką Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kończąca się jej misja w Polsce, która trwała 7,5 roku (od marca 2017), jest rekordowa w historii węgierskiej dyplomacji. Przed objęciem swojej funkcji pracowała w Polsce jako tłumaczka, publikowała w mediach polskich (np. Rzeczpospolita, Wprost) i węgierskich (np. Magyar Nemzet). Jest autorką książki Lengyel mozaik, która zawiera wywiady z 14 osobistościami polskiego życia publicznego, wśród których znaleźli się m.in.: Lech Wałęsa, Stanisław Dziwisz, Władysław Bartoszewski, Andrzej Wajda, Roman Kowalski. Stąd, mimo powrotu do Budapesztu w celu objęcia tam stanowiska w kancelarii prezydenta Wegier, Pani Ambasador czuje się związana z Polską i deklaruje dalsze wsparcie i animowanie współpracy Węgier z polskimi miastami, m.in. w sferze gospodarki, kultury czy rozwijania nowoczesnych technologii miejskich.
– Bramy Torunia są zawsze szeroko otwarte dla Pani Ambasador. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego miasta, kiedy tylko będzie okazja – zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski. – Proszę o nas nie zapominać. Jesteśmy zainteresowani węgierskimi projektami rozwojowymi, szczególnie dotyczącymi smart city, ale także współpracą na polu kultury i turystyki.
Na pożegnanie prezydent Paweł Gulewski przekazał dyplomatce pamiątkowe upominki – bukiet kwiatów, figurkę anioła i toruńskie pierniki.
Warto przypomnieć, że 12 lipca 2012 r. wicepremier Węgier Tibor Navracsicsa, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Andrzej Radzimiński oraz ówczesny prezydent Torunia Michał Zaleski odsłonili na ścianie budynku Collegium Maius tablicę upamiętniającej solidarną postawę toruńskiej społeczności akademickiej z Węgierską Rewolucją 1956. Był to jeden z elementów uroczystych obchodów Dnia Węgierskiego.
Toruń współpracuje z węgierskimi artystami. W 2011, 2012 i 2017 r. gościliśmy na Bella Skyway Festival węgierską grupę Limelight – światowego lidera w dziedzinie światła i mappingów. Cyklicznym wydarzeniem jest taneczny Festiwal Czango, którego V edycja odbędzie się w Toruniu 11-13 października 2024
W 2021 r. węgierski klub ALBA Fehervar uczestniczył w XIX Turnieju koszykarskim Memoriał im. Wojtka Michniewicza.
Fot. Małgorzata Litwin
Dodaj komentarz