Nowe świadczenie – dodatek węglowy

Nowe świadczenie – dodatek węglowy

12 sierpnia 2022 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca nowe świadczenie – dodatek węglowy. Prosimy jeszcze nie składać wniosków – nadal czekamy na publikację rozporządzenia w sprawie wzoru druku wniosku o dodatek węglowy.

Dodatek węglowy, zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 r. (Dz.U. 2022 poz. 1692),  przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).

Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

Gospodarstwo domowe to:

  • osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
  • osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dodatek węglowy dla jednego gospodarstwa domowego wynosi 3000 złotych.

Pamiętaj: ustawa o dodatku węglowym stanowi, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. W przypadku gdy wniosek o wypłatę świadczenia dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy.

Uwaga! Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477).


Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wnioski będzie można składać:

  • elektronicznie – za pośrednictwem platformy ePUAP (jako załącznik do pisma ogólnego skierowany do TCŚR) – od momentu publikacji druku wniosku do 30 listopada 2022 r.
  • tradycyjnie (papierowo) – od momentu publikacji druku wniosku do 30 listopada 2022 r.  

W sposób tradycyjny wnioski będzie można składać w następujących punktach:

  • w siedzibie Wydziału Środowiska i Ekologii przy ul. Wały Gen.Sikorskiego 12, 87-100 Toruń – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 17:00,
  • w siedzibie w Wydziale Gospodarki Komunalnej ul. Legionów 220, 87-100 Toruń – od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Informujemy, że zostanie uruchomiona elektroniczna rejestracja terminu. Przypominamy o zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych podczas wizyty w urzędzie.

Formularz wniosku o dodatek osłonowy będzie dostępny po opublikowaniu rozporządzenia w tej sprawie na stronach: bip.torun.pl oraz tcsr.torun.pl.

Pamiętaj o prawidłowym i uważnym wypełnieniu druku wniosku.

Prosimy wpisać w druku wniosku adres poczty elektronicznej – na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej będzie wysłana informacja o przyznaniu dodatku węglowego.

Pytania lub wątpliwości można kierować na adres e-mail: dodatek_weglowy@um.torun.pl.

Wypłatę świadczeń będzie realizowało Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.

Fot. Pixabay

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*