Jak to się pije w Japonii

„Herbata i sake – dwa napoje Japonii” to tytuł wystawy zaplanowanej od 19 listopada 2016 r. w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu. 

Herbata, a właściwie ceremonia herbaciana (chanoyu) oraz sake to dwa napoje, które automatycznie kojarzą się z Japonią. Doskonale obrazują wielotorowość kultury japońskiej. Z jednej strony mamy ceremonię, pełną refleksji i celebry, wiązaną z filozofią buddyzmu zen, z drugiej strony mamy napój kojarzony z kulturą samurajską. Są to napoje zakorzenione nie tylko w obyczajowości Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz także jego duchowości i kulturze wyższej.

Wystawa przybliża kulturę materialną związaną z herbatą i sake. Prezentuje naczynia, które służą spożywaniu obu trunków oraz japońskie dzieła sztuki ilustrujące zwyczaje związane z herbatą i sake. Obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kolekcji prywatnych oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu. Kuratorem ekspozycji, która będzie można oglądać do 12 lutego 2017 r.,  jest Katarzyna Paczuska. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 listopada o godz. 17.00 w Kamienicy pod Gwiazdą.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*