Sztuka dla młodych w Dworze Artusa

Sztuka dla młodych w Dworze Artusa

W dniach 24-26 maja 2024 r. zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa na „Festiwal Twórczości dla Dzieci i Młodzieży ARTE!”. 

Festiwal ARTE! to pierwszy w Polsce festiwal sztuki w pełni dedykowany dzieciom i młodzieży. W programie trzydniowego wydarzenia znajdziecie kreatywne warsztaty, seanse filmowe dla najmłodszych, wystawę plastyczną oraz koncert finałowy z udziałem gościa specjalnego!

Przygotowania do festiwalu rozpoczęły się już pod koniec marca br. Wtedy to ruszył nabór do konkursu wokalnego dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie: 7-10 lat, 11-13 lat, 14-18 lat i przesyłali swoje zgłoszenia do 30 kwietnia. Pierwszy etap castingu wyłonił 26 młodych wokalistek i wokalistów, którzy zakwalifikowali się do przesłuchań na żywo. Odbędą się one 25 maja w Dworze Artusa. Laureatkom i laureatom konkursu w poszczególnych kategoriach zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia. Nagrodą specjalną będzie występ podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 26 maja o godz. 14:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Do udziału w koncercie zostaną zaproszone osoby nagrodzone i wyróżnione we wszystkich kategoriach wiekowych, a także najmłodszy uczestnik festiwalu i laureat nagrody publiczności.

Podczas koncertu finałowego laureatki i laureaci konkursu wokalnego wykonają wspólnie z gościem specjalnym – Mezo – jeden z jego utworów. Jacek Mejer „Mezo” jest obecny na ogólnopolskiej scenie muzycznej od ponad 20 lat. Wydał takie hity jak SACRUM, WAŻNE, ANIELE, KRYZYS, PO ROBOCIE. Jego twórczość to połączenie hip-hopu z popem. Na scenie pojawi się także toruńska wokalistka i trenerka wokalna Sara Pach, która w 2016 r. nagrała razem z Mezo utwór „Niepodzielni”.

W jury konkursowym zasiadają: Magdalena Cynk, Sara Pach, Ariel Radomiński, Marta Ryhanycz i Mariusz Składanowski. Wstęp na koncert jest biletowany.

Festiwalowi ARTE! będą towarzyszyły warsztaty dla dzieci i młodzieży. 

24 maja w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się zajęcia kreatywne, podczas których dzieci wspólnie z animatorami wykonają zegary z płyt winylowych.

25 maja zapraszamy na warsztaty wokalne. Podczas zajęć z Sarą Pach odkryjecie tajniki poprawnego śpiewu. Uczestnicy poznają techniki właściwej emisji głosu, intonacji i artykulacji oraz interpretacji tekstu. Zajęcia pomogą rozwinąć praktyczne umiejętności wokalne oraz zdobyć nową wiedzę.

Również 25 maja odbędą się zajęcia rozwojowe z art coachingu. Pewność́ siebie i poczucie własnej wartości są niezbędne przy podejmowaniu decyzji twórczych. Art coaching służy odnajdywaniu własnego, twórczego potencjału oraz przekuwania go w sukces. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak wykorzystywać swoje naturalne zdolności by osiągać wyznaczone cele i rezultaty. Certyfikowana trenerka pomoże ustalić indywidualne priorytety i kierunki artystycznego rozwoju.

Na warsztaty obowiązują zapisy i bilety.

Wstępom wokalnym i zajęciom rozwojowym będzie towarzyszyła wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci pt.: „Śniło mi się, że mieszkam w Dolinie Muminków”. Za sprawą prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych na kilka przeniesiemy się do doliny Paszczaka, Migotki, Małej Mi oraz innych postaci z bajki o muminkach. „Śniło mi się, że mieszkam w Dolinie Muminków” to tegoroczny temat konkursu plastycznego, organizowanego od lat przez Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu. Tym razem dzieci miały wyobrazić sobie sen, w którym przenoszą się do krainy zamieszkiwanej przez rodzinę Muminków oraz ich przyjaciół. Dodatkową inspiracją dla najmłodszych była fińska przyroda oraz zjawiska występujące w Finlandii takie jak zorza polarna czy białe noce. Prace zasilające wystawę zostały nadesłane przez dzieci z całej Polski. Wystawa będzie dostępna od 24 maja do 7 czerwca. Wstęp wolny.

Z kulturą Finlandii będzie korespondował także film familijny produkcji fińskiej, który zostanie wyświetlony w Artus Cinema pt.: „Super Futrzak ratuje świat”. Film w przystępny i dowcipny sposób podejmuje ważne tematy związane z ekologią. Wstęp na projekcję jest bezpłatny.

Organizatorem Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży jest Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Sara Pach & Szulc Studio Artystyczne.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*