Ruch drogowy na Stawkach i Rudaku

Ruch drogowy na Stawkach i Rudaku

Od 6 do 30 czerwca 2024 r. odbywają się konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Stawkach i Rudaku. Rozmawiamy z zainteresowanymi mieszkańcami przede wszystkim o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu, tj. pieszych, rowerzystów, osób poruszających się na hulajnogach, ale także o oznakowaniu dróg, widoczności, ograniczeniach prędkości, sygnalizacji świetlnej, itd.

Kwestie związane z ruchem drogowym dotyczą większości mieszkańców miasta, a liczba użytkowników dróg: kierowców i motocyklistów, ale także rowerzystów, pieszych czy prowadzących hulajnogi, z roku na rok się zwiększa. Rośnie także liczba zagadnień zgłaszanych przez mieszkańców – w samym tylko 2023 r. Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zajmowała się ponad 60 wnioskami dotyczącymi kwestii drogowych na obszarze Stawek i Rudaka.


Co będziemy robić w ramach konsultacji?
W pierwszej fazie dajemy mieszkańcom możliwość swobodnego zgłaszania propozycji, wskazywania problemów i sposobów ich rozwiązania. Można będzie to zrobić na kilka sposobów: na mapie dostępnej w systemie Voxly.pl; za pomocą poczty elektronicznej lub pisemnie.

Na podstawie otrzymanych wskazań pójdziemy w teren, by zobaczyć na miejscu opisane problemy. Nie uda nam się dotrzeć wszędzie, ale miejsca terenowe wybierzemy na podstawie liczby wskazań, a także wagi zgłoszonych problemów.

Następnie spotkamy się na spotkaniu otwartym, żeby podsumować to, co uda się zebrać w pierwszej fazie, omówić i być może rozwinąć zgłoszone zagadnienia.

Wszystko co uda się zebrać poddamy dokładnej analizie pod kątem zasadności, wpływu na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i możliwości realizacyjnych, spiszemy w postaci raportu podsumowującego i opublikujemy na stronie internetowej. Raport będzie ważnym dokumentem branym pod uwagę we wszystkich kolejnych działaniach miasta związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego na Stawkach i na Rudaku.


Szczegółowy terminarz konsultacji

 1. Okres konsultacji: od 6 do 30 czerwca 2024 r.
 2. Od 6 do 30 czerwca 2024 r. – zbieranie uwag i propozycji w oparciu o GEOANKIETĘ ZAMIESZCZONĄ W SERWISIE voxly.pl, w której mieszkańcy mogą zaznaczać i opisać miejsca niebezpieczne, wymagające ich zdaniem wprowadzenia korekt w organizacji ruchu. Link do ankiety: 
 3. 17 czerwca 2024 – spacer badawczy pracowników WGK i MZD – kilka wybranych miejsc, wybór miejsc na podstawie wskazań na mapie i w korespondencji od mieszkańców, dokładna marszruta do ustalenia.
 4. 18 czerwca 2024, o godzinie 17:00 – otwarte spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców, w SP nr 14 na ul. Hallera 79:
  a. podsumowanie dotychczasowych wyników ankiety
  b. podsumowanie spaceru badawczego
  c. dyskusja moderowana obejmująca pakiet zagadnień wchodzących w zakres organizacji ruchu drogowego: oznakowanie pionowe i poziome; sygnalizacja świetlna; strefa zamieszkania; ograniczenia prędkości; przejścia dla pieszych; pierwszeństwa przejazdu; kierunki ruchu; progi zwalniające; itp.
 5. Od 6 do 30 czerwca 2024 r. – zbieranie uwag i propozycji wysłanych drogą elektroniczną, pisemnych, telefonicznych.

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie zamiaru udziału w spotkaniu otwartym, zaplanowanym na 18 czerwca w SP nr 14:

 • mailowo: konsultacje@um.torun.pl
 • telefonicznie: 56 611 85 84 (w godzinach 8:00-16:00)

Zgłoszenia przyjmujemy do 18 czerwca, do godziny 12:00.


Nie możesz wziąć udziału w spotkaniach? Napisz do nas:

 • mailem: konsultacje@um.torun.pl
 • pocztą zwykłą: Urząd Miasta Torunia, Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń.

Uwagi i propozycje można składać do 30 czerwca 2024 r.

Konsultacje są prowadzone przez Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy merytorycznej z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*