Zagłosuj na Jeżyka!

Zagłosuj na Jeżyka!

Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.

Drzewo o imieniu Jeżyk rośnie na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 i jest otoczone opieką uczniów, a także dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7. To kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum L. o wysokości ok. 16 metrów. Jego wiek jest szacowany na ok. 150 lat.

To wyjątkowe drzewo zostało zgłoszone do konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja. Po raz pierwszy od 12 lat toruńskie drzewo znalazło się tym ogólnopolskim konkursie. Jak informują organizatorzy: Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu.

Głosować na Jeżyka można do 30 czerwca 2023 r. – wystarczy wejść na stronę konkursu i oddać głos na wybrane drzewo. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów.

>>> Przejdź do strony konkursu Drzewo Roku 2023

Dlaczego Jeżyk? Tak drzewo nazwali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, dlatego że owoce kasztanoca, będąc jeszcze niedojrzałe, zamknięte w charakterystycznej „kolczastej” skorupce, przypominają małego jeża. Drzewo to inspiruje artystycznie i aktywizuje edukacyjnie kolejne pokolenia młodych torunian. To właśnie Jeżyk inspiruje od lat do corocznej celebracji Święta Drzewa. To przy tym kasztanowcu podejmowane są liczne działania, m.in. z zakresu edukacji ekologicznej, które „zarażają” pozytywnie i promieniują już nie tylko na uczniów SP 6, dla których jest najbliższym przyjacielem, ale również na młodsze pokolenia – z pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 7. To przedszkolaki wraz z panią dyrektor Joanną Juźków podjęły aktywne działania, by Jeżyk znalazł się w finale konkursu.

Jeżyk  inspiruje rok rocznie  młodych ludzi z całej dzielnicy Jakubskie-Mokre do organizacji maratonów sportowych, tworzenia niesamowitych, wielkoformatowych prac plastycznych, pomocy edukacyjnych rozwijających wiedzę i wyobraźnię oraz innych cudownych dziecięcych inspiracji artystycznych, fotograficznych, poetyckich i literackich. Jest to z pewnością najbardziej doceniany w Toruniu i dostrzegany na co dzień – pomnik przyrody.

Fot. Agnieszka Bielecka

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*