Wycieczka do Parku Miejskiego

Wycieczka do Parku Miejskiego

Z pl. Rapackiego do Parku Miejskiego poprowadzi trasa wycieczki z cyklu „60+ z PTTK” w środę 3 kwietnia 2024 r.

Wyprawę dla seniorów organizuje Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu. Spotkanie uczestników o godz. 10.00, przy pomniku Marszałka J. Piłsudskiego na pl. Rapackiego. Temat wycieczki to „Przez Żabieniec do Parku Miejskiego”. Uczestnicy powędrują przez Dolinę Marzeń, Rybaki, do Parku Miejskiego. Tam odbędą się marsze z mapą, dlatego wszyscy powinni zabraćze sobą długopisy. Długość trasy do przejścia około 5 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

 

Żabieniec. Dawniej była to część przedmieścia Rybaki, położona nad Wisłą, od strony Starego Miasta. Nazwa pochodzi z przełomu XVI/XVII w. od młyna wodnego (niem. Froschmühle), który znajdował się pomiędzy Wisłą a stawem miejskim zbierającym wodę z fos miejskich. Lokalizację osady młyńskiej potwierdza mapa z XVIII w. Z dużym prawdopodobieństwem wzmianka historyczna o Schiffmuhle z 1462 r. dotyczy Żabiego Młyna. W XVII w. brak informacji o Żabim Młynie, zapewne wcześniej został zniszczony, bądź opuszczony, był to przecież okres wojen szwedzko – polskich i związane z nimi oblężenia miasta. W XVIII w. w miejscu młyna powstał tartak (Schneide Műhle), który funkcjonował jeszcze na początku XIX w. Na początku stycznia 1813 r. marszałek Davout, sposobiąc się do obrony Torunia, nakazał spalić piękne i kosztowne ogrody na przedmieściach oraz wsie Dybów, Majdany, Mokre i Podgórz.

Fot. Sławomir Kowalski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*