Rajdy rowerowe Flisackim Szlakiem

Rajdy rowerowe Flisackim Szlakiem

2024 w Toruniu to rok upamiętniający tradycje flisactwa w mieście. Stowarzyszenie GoSport zaprasza na dwa turystyczno-krajoznawcze rajdy rowerowe Flisackim Szlakiem. Organizatorzy zapraszają do udziału miłośników rekreacji, krajoznawstwa i historii regionu. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Flisacy na dobre wpisali się w dzieje miasta. Związki Torunia z Wisłą są nierozerwalne. Przez kilkaset lat w mieście działał port śródrzeczny, który był jednym z ważniejszych w Polsce. Według jednej z legend to Flisak uratował Toruń przed plagą żab.

Podczas rowerowych przejażdżek, komandor rajdów, wybitny toruński przewodnik Paweł Bukowski, zaprezentuje flisackie tradycje związane z Toruniem. Te – podobnie jak toruńska starówka – zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Odwiedzimy m.in. kaplicę szyperską (św. Barbary) w katedrze śś. Janów, pomnik flisaka na Rynku Staromiejskim, Muzeum Okręgowe, gdzie znajduje się Gruba Maryna – beczka mogąca pomieścić 1200 litrów wina, na której siedział Bachus. Opowiemy także o jednym z najważniejszych toruńskich zwyczajów flisackich tzw. frycowym. W nieistniejącej już Gospodzie pod Turkiem młodzi adepci flisactwa przechodzili chrzest. Odwiedzimy też południowo-zachodnie przedmieście nad Wisłą, zwane Rybakami, które było jednym z bardziej rozwiniętych i wyspecjalizowanych przedmieść toruńskich. Zwiedzimy także tratwy flisackie na ekspozycji w Parku Etnograficznym w Toruniu-Kaszczorku.

Czas trwania rajdów to około 2,5 godziny. Start o godz. 10:00. Trasy liczyć będą około 10 kilometrów. Finałem rajdów będzie krótki quiz historyczny z drobnymi nagrodami.

Wydarzenie, które organizuje Stowarzyszenie GoSport, jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku. 

Planowa trasa rajdu rowerowego Flisackim Szlakiem 27.04.2024:

  1. Pomnik Flisaka – Rynek Staromiejski
  2. Bulwar Filadelfijski – punkt widokowy
  3. Punkt Widokowy przy moście gen. Elżbiety Zawackiej
  4. Ujście Drwęcy do Wisły w Kaszczorku

Planowa trasa rajdu rowerowego Flisackim Szlakiem 11.05.2024:

  1. Winnica, punkt widokowy
  2. Most im. gen. Elżbiety Zawackiej
  3. Punkt Widokowy – ul Majdany
  4. Most drogowy im. marszałka Józefa Piłsudskiego
  5. Rybaki, port Zimowy

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*