Pogrzeb śp. Tadeusza Władyki

Pogrzeb śp. Tadeusza Władyki

Rodzina, przyjaciele i znajomi odprowadzili w ostatnią drogę śp. Tadeusza Władykę, zasłużonego działacza polskiego Związku Motorowego, wieloletniego prezesa Automobilklubu Toruńskiego. Został pochowany 2 kwietnia 2024 r. na cmentarzu św. Jerzego. 

Tadeusz Władyko urodził się 8 października 1927 roku w Wilnie. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, jak wielu Polaków z tego regionu był przesiedlony do kraju ojczystego i zamieszkał w Toruniu. Tu ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Zawodowo zajmował się dziennikarstwem. Był Kierownikiem Oddziału Toruńskiego – Gazety Pomorskiej. Od najmłodszych lat studenckich pasjonował się rozwojem motoryzacji i sportu na terenie Torunia. Udzielał się społecznie; dążył do uaktywnienia działalności statutowej delegatury Automobilklubu Bydgoskiego w Toruniu. Tadeusz Władyko już wówczas był znanym i cenionym działaczem społecznym w dziedzinie motoryzacji szczególnie sportu żużlowego. Propagował sporty motorowe wśród kibiców zawodów żużlowych w Toruniu i Bydgoszczy pełniąc funkcję spikera zawodów. Jako wpływowy dziennikarz miał wiele kontaktów na terenie Torunia co okazało się w dalszych działaniach bardzo cenne. W okresie ożywiania działalności delegatury, cenne było nawiązywanie przez niego kontaktów z zakładami pracy, szkołami zawodowymi i innymi organizacjami społecznymi. Należy podkreślić szczególną aktywność z takimi zakładami i organizacjami  toruńskimi jak: „Polmozbyt”, „Geofizyka”, „Aeroklub Pomorski”. W roku 1970 Zarząd Główny  PZM w Warszawie borykał się  z problem reaktywowania wyścigów samochodowych w Polsce z powodu braku toru wyścigowego. Znajomość i osobiste kontakty oraz zaangażowanie Tadeusza Władyki z kierownictwem lotniska w Toruniu, dały pozytywny efekt dotyczący reaktywowania-organizacji wyścigów samochodowych. Już w roku 1970, pod kierownictwem Tadeusza i Romualda Pilaczyńskiego odbyły się na toruńskim lotnisku pierwsze wyścigi samochodowe. Przez kilka następnych lat Toruń był jedynym torem, na którym organizowano wyścigi samochodowe rangi Mistrzostw Polski i Mistrzostw Krajów Demokracji Ludowej. Jego wielką zasługą był rozwój sportu kartingowego w Toruniu, szczególnie w szkołach zawodowych:  Zespole Szkół Samochodowych, Zespole Szkół Spożywczych i innych. W okresie wieloletniej, ponad sześćdziesiąt letniej społecznej działalności pełnił różne ważne funkcje we władzach naszej organizacji.

podziekowanie dla organizatorow 21. Międzynarodowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV Toruń 2015

Tadeusz Władyko w listopadzie 2015 r. podczas spotkania podsumowującego organizację 
21. Międzynarodowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV Toruń 2015, fot. Adam Zakrzewski

Przez długi czas był Prezesem delegatury Automobilklubu Bydgoskiego w Toruniu a potem Automobilklubu Toruńskiego. Był również członkiem Zarządu Okręgowego PZM w Bydgoszczy, pełniąc funkcję Wiceprezesa ds. sportowych a obecnie jest Wiceprezesem Honorowym Zarządu Okręgowego PZM w Bydgoszczy. Był aktywnym członkiem Zarządu Głównego PZM w Warszawie. Za swoją działalność na rzecz rozwoju sportu motorowego w Polsce uhonorowany został w roku 1991 przez Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Motorowego – „Godnością Członka Honorowego  PZM”.

Pogrzeb odbędzie się 2.04.2024 r. w Toruniu.

fot. Adam Sośnicki

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*