BO 2025 – Znamy listy projektów

BO 2025 – Znamy listy projektów

189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.

Projekty do 12. edycji budżetu obywatelskiego w Toruniu były zbierane przez miesiąc (od 17 kwietnia do 17 maja). Każdy mieszkaniec mógł zgłosić trzy propozycje – dwie do puli lokalnej i jedną do ogólnomiejskiej.

Łącznie do Urzędu Miasta Torunia wpłynęły 192 projekty, z tego:

 • 189 projektów znajduje się na liście – są to projekty poprawne formalnie i przekazane do oceny merytorycznej;
 • 2 projekty zostały wycofane przez wnioskodawców;
 • 1 projekt nie znalazł się w wykazie ze względu na niespełnienie wymogów formalnych (niepełna lista poparcia dla wniosku).

Jak zwykle najwięcej wniosków – bo aż 56 złożono do puli ogólnomiejskiej. Także dużo – aż 22 propozycje wpłynęły dla osiedla Wrzosy, a 20 dla Chełmińskiego. Zaskoczeniem jest mała liczba wniosków dla osiedli: Grębocin-Bielawy (2) i Staromiejskie (tylko 1), przy czym może się zdarzyć, że w toku analizy merytorycznej niektóre wnioski zmienią swoją pulę z ogólnomiejskiej na właściwą lokalną lub odwrotnie. Warto odnotować, że w tym roku torunianie złożyli więcej projektów niż w poprzednim – aż o 12%.

Wykres słupkowy - liczba projektów w poszczególnych pulach

Chcesz zapoznać się ze złożonymi wnioskami?
>>> Przejdź na stronę z listą projektów spełniających wymogi formalne
.


UWAGA!!!
Wszelkie zastrzeżenia, informacje o brakach, uwagi czy opinie do projektów można składać do 14 czerwca 2024 włącznie.

Jak to zrobić?
Możesz:

 • wysłać mail na adres: bo@um.torun.pl
 • napisać pismo i przynieść je do urzędu lub wysłać pocztą na adres:

  Urząd Miasta Torunia
  Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji
  ul. Wały gen. Sikorskiego 8
  87-100 Toruń

Pamiętaj, żeby w korespondencji do urzędu wskazać, o jaki projekt chodzi (najlepiej podać jego numer i tytuł). Podaj także dane kontaktowe do siebie – być może będziemy musieli się z Tobą skontaktować, by uzyskać więcej informacji i omówić Twoje uwagi.


Uwagi i opinie zbieramy do 14 czerwca 2024 r., do północy.


>>> Przejdź na stronę z listą projektów spełniających wymogi formalne

Wraz z rozpoczęciem okresu opiniowania, urzędnicy przystępują do oceny merytorycznej wniosków, która potrwa do 19 sierpnia 2024 r.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*