Zaprezentują Księgi cła funtowego UNESCO

Zaprezentują Księgi cła funtowego UNESCO

9 czerwca (piątek) z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów toruńskie Archiwum zaprezentuje tylko przez jeden dzień oryginał „Księgi cła funtowego” z lat 1369-1371. Ten unikatowy obiekt w maju br. został wpisany na Międzynarodową Listę Dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata” („Memory of the World”).

W ramach jednodniowej ekspozycji można będzie zobaczyć inne bezcenne materiały archiwalne obrazujące rolę Torunia w Hanzie. To niepowtarzalna okazja do obejrzenia na własne oczy listu z symbolami gmerków kupców toruńskich z XIV wieku, tabliczek woskowych, skargi na kuśnierzy toruńskich z 1446 roku wraz z załączonym do niego sfałszowanym futerkiem czy widoków miast hanzeatyckich z XVIII-wiecznej kolekcji Johanna Jacoba Haselaua, toruńskiego pastora.
 
Zapraszamy do siedziby Archiwum Państwowego w Toruniu (Plac Rapackiego 4 ) w piątek 9 czerwca 2023 r. w godz. 9.00-19.00. Wstęp wolny.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*