Toruń dumny ze strażaków

Toruń dumny ze strażaków

Uroczysta zbiórka z przekazaniem nagród awansów i wyróżnień oraz prezentów od samorządu – tak 31 maja 2023 r. strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej uczcili swoje branżowe święto.

Choć Dzień Strażaka przypada 4 maja, w tym roku funkcjonariusze miejscy świętowali nieco później, ponieważ wcześniej w Toruniu odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Uroczysty apel przed siedzibą Komendą Miejską PSP przy ul. Legionów zgromadził liczne grono honorowych gości, przedstawicieli służb mundurowych i samorządu lokalnego. Obecni byli prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski wraz z radnymi. Parlamentarzystów reprezentował poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas uroczystości wyróżniający się strażacy otrzymali z rąk swoich przełożonych odznaczenia, nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe.

W Toruniu jesteśmy z Was dumni! Jesteście niezmiennie tą formacją mundurową, która jest zawsze gotowa pomagać, służyć innym i rzetelnie wypełniać swoje zadania. Jesteście tam, gdzie są pożary, gdzie trzeba pomóc ofiarom wypadków czy innych zdarzeń losowych. Podziwiamy Was zarówno w akcjach, jak i codziennej działalności, widujemy was przecież także przy wypełnianiu zadań, które mają inny charakter. Zawsze jesteście w porę, zawsze ofiarnie udzielacie pomocy w miejscowych zagrożeniach mówił prezydent Torunia Michał Zaleski, podkreślając wyjątkową rangę i odpowiedzialność służby strażackiej w mieście wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

Ubiegły rok przyniósł toruńskim strażakom przyniósł on wzrost interwencji o blisko 30 procent, w tym alarmów fałszywych o blisko połowę. Samych pożarów odnotowano w Toruniu 608. Na szczęście w całym roku nie odnotowaliśmy w mieście ani jednej ofiar śmiertelnej w wyniku pożarów, choć mieliśmy 11 osób rannych w 9 zdarzeniach.

Tradycyjnie z okazji Dnia Strażaka lokalny samorząd o wsparcie sprzętowe Komendy Miejskiej PSP, której działania obejmują zasięgiem nie tylko Toruń, ale i powiat toruński. Od miasta strażacy dostali specjalny lekki samochód kwatermistrzowski – Ford Transit o wartości 245 tys. zł, a od powiatu toruńskiego – kamerę termowizyjną o wartości 30 tys. zł . Na wniosek komendanta miejskiego PSP prezydent Torunia Michał Zaleski uhonorował też 5 strażaków listami gratulacyjnymi nagrodami finansowymi. Otrzymali je: bryg. Sławomir Grudziński, mł. bryg. Wojciech Laurentowski, st. ogn. Łukasz Jaworski, Paulina Janiak-Ściepuro i mł. kpt. Jarosław Płotkowski.

Jestem pełen uznania dla wszystkich strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, bo to dzięki nim i całemu Krajowemu Systemowi Ratowniczo-Gaśniczemu oraz wzajemnej współpracy z samorządem lokalnym społeczność miasta Torunia i całego powiatu może czuć się bezpiecznie – stwierdził st. bryg. Sławomir Reszkowski, Komendant Miejski PSP w Toruniu.

O bezpieczeństwo Torunia i powiatu toruńskiego dba:

  • 34 strażaków z Komendy Miejskiej,
  • 63 strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej przy ul. Legionów,
  • 35 strażaków z jednostki przy Paderewskiego,
  • 47 strażaków z ul. Olsztyńskiej
  • 38 strażaków z jednostki w Chełmży,
  • 17 strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu toruńskiego.

Korpus Państwowej Straży Pożarnej województwa kujawsko-pomorskiego to około 1600 strażaków i 90 pracowników służby cywilnej, zatrudnionych w kilkunastu jednostkach organizacyjnych: Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, czterech Komendach Miejskich w miastach na prawach powiatu, 15 Komendach Powiatowych oraz 30 Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych, w strukturach komend powiatowych i miejskich PSP.

W 2022 r. w woj. kujawsko-pomorskim odnotowano 37 660 interwencji. W odniesieniu do 2021 r. liczba interwencji wzrosła o 4 092, czyli o 12,2%. To najwyższa liczba akcji ratowniczych, odnotowana w 30-letniej historii PSP.

Fot. Wojtek Szabelski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*