W rocznicę zakończenia okupacji

Wystawa, spotkanie ze świadkiem historii i zapalenie znicza pod pomnikiem ofiar wojny upamiętnią 1 lutego 2017 r. 72. rocznicę zakończenia hitlerowskiej okupacji Torunia.

1 lutego 1945 r. rano Szosą Chełmińską wkroczyli do Torunia żołnierze 70 Armii 2 Frontu Białoruskiego, a kilka godzin później kolejne oddziały Armii Czerwonej. W tym czasie wojska niemieckie opuściły już Toruń. Dla mieszkańców Torunia był to dzień radości z zakończenia wojny i wyjścia hitlerowskiej opresji, jednak dla niektórych wkrótce miała się rozpocząć gehenna sowieckich prześladowań, rabunków i wywózek w głąb Rosji. Jak podaje toruński historyk z UMK prof. dr hab. Mirosław Golon, blisko siedmiuset mieszkańców Torunia zostało wówczas wywiezionych do obozów pracy NKWD w głębi sowieckiego państwa. Ponad dwustu z nich zmarło.

W 72. rocznicę zakończenia okupacji hitlerowskiej 1 lutego 2017 r. Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu zaprasza w godz. 9.00-14.00 do I Liceum Ogólnokształcącego (Zaułek Prosowy 1) na wystawę pamiątek wojskowych „Toruń 1945”. Tam również w godz.10.30-11.30 odbędzie się spotkanie ze spotkanie ze świadkiem historii – Kazimierzem Wachem, prezesem Okręgu Toruńskiego Światowego Związku Armii Krajowej. Wstęp wolny.

Tego dnia o godz.11:00 prezydent Torunia zapali znicz pod pomnikiem „Ku czci poległych i pomordowanych z rąk hitlerowskiego najeźdźcy w latach 1939-1945”.

Kliknij i powiększ plakat

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*