Karty pocztowe z Generalnego Gubernatorstwa „Czasem dokucza serce, czasem nerwy”Zbiór dwustronne zapisanych kart pocztowych z czasów II wojny światowej kupiłem od jednego z kolekcjonerów (można je obejrzeć obok). Wszystkie znajdowały się w pożółkłej, papierowej kopercie. Jak to zwykle bywa z takimi przedmiotami, nie wiadomo czy ten zestaw jest przypadkowy, czy może zgromadził go kiedyś jeden człowiek i w jakiś sposób zapiski związane są z jego życiem.
Więcej informacji
Lublin jest miastem wojewódzkim (województwo lubelskie) położonym na Wyżynie Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą - lewobrzeżnym dopływem Wieprza.
Lublin zalicza się do starych ośrodków osadniczych w Polsce. Początki osadnictwa na wzgórzu Czwartek archeolodzy datują na VI-VII wiek. Korzystne warunki geograficzne i położenie na skrzyżowaniu głównych dróg handlowych sprawiły, że Lublin od wczesnego średniowiecza pełnił ważną rolę w kontaktach między Wschodem a Zachodem.
Po wojnie Lublin stawał się stopniowo silnym ośrodkiem miejskim, o dużym potencjale naukowym i gospodarczym. W lipcu 1980 r. w Lublinie i w pobliskim Świdniku miały miejsce pierwsze wystąpienia robotnicze, które doprowadziły, w wyniku podobnych wystąpień w Gdańsku i Szczecinie w sierpniu 1980, do powstania NSZZ "Solidarność" i późniejszych zmian ustrojowych w Polsce.
Dodaj komentarz