„Nieszczęsne życie”. Wspomnienia Heleny Prus z czasów II wojny światowejTakie dokumenty są dzisiaj bezcenne. Gdy wybuchła II wojna światowa, Helena Prus miała 13 lat (urodziła się 26 listopada 1926 r. we Wronowicach). Jej rodzina mieszkała w Sahryniu Kolonii (gmina Werbkowice). Po spaleniu wsi podczas walk polsko-ukraińskich w 1943 r. członkowie rodziny Prusów przeprowadzili się do okolicznych miejscowości. Mieszkali m.in. w Czermnie i Turkowicach. Pani Helena była m.in. łączniczką w oddziałach Armii Krajowej. W 1950 r. wyszła za mąż za Jana Zająca, rolnika z Trzeszczan. Zamieszkała w domu męża. Mieli czworo dzieci: Krystynę, Alfreda, Czesława i Romana.
Więcej informacji
Lublin jest miastem wojewódzkim (województwo lubelskie) położonym na Wyżynie Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą - lewobrzeżnym dopływem Wieprza.
Lublin zalicza się do starych ośrodków osadniczych w Polsce. Początki osadnictwa na wzgórzu Czwartek archeolodzy datują na VI-VII wiek. Korzystne warunki geograficzne i położenie na skrzyżowaniu głównych dróg handlowych sprawiły, że Lublin od wczesnego średniowiecza pełnił ważną rolę w kontaktach między Wschodem a Zachodem.
Po wojnie Lublin stawał się stopniowo silnym ośrodkiem miejskim, o dużym potencjale naukowym i gospodarczym. W lipcu 1980 r. w Lublinie i w pobliskim Świdniku miały miejsce pierwsze wystąpienia robotnicze, które doprowadziły, w wyniku podobnych wystąpień w Gdańsku i Szczecinie w sierpniu 1980, do powstania NSZZ "Solidarność" i późniejszych zmian ustrojowych w Polsce.
Dodaj komentarz