Kraków. Piątek, korki i Tour de Pologne. Wyznaczony objazd zdenerwował mieszkańców Bronowic. Protest na ul. Na Błonie ZDJĘCIA

Kraków. Piątek, korki i Tour de Pologne. Wyznaczony objazd zdenerwował mieszkańców Bronowic. Protest na ul. Na Błonie ZDJĘCIA„Witamy! Tour de dziadostwo” – tak brzmiało jedno z haseł na kartonach, z którymi wyszli na ulicę Na Błonie zdesperowani mieszkańcy. Ulica ta jest wąską drogą bez poboczy i chodników, a stanowi drogę tranzytową. Od ponad 20 lat mieszkańcy podejmują walkę o możliwość bezpiecznego poruszania się i uspokojenia ruchu na niej. Bezskutecznie. Za to w piątek właśnie ich uliczką został poprowadzony… objazd w związku z odbywającym się w Krakowie wyścigiem kolarskim Tour de Pologne.
Więcej informacji

Informacje o Krakowie

Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast, z tradycją sięgającą ponad 1000 lat wstecz. Każdy, kto był chociaż raz w tym mieście nie zapomni wrażenia, jakie zostawia tamtejszy klimat starych murów zamkowych, wzgórze na Wawelu z jaskinią smoka, rozciągające się tuż nad leniwie płynącą Wisłą, urokliwy rynek z przepięknym Kościołem Mariackim i mnóstwo zadbanej zieleni. Trudno mówić o zabytkach Krakowa, gdyż prawie całe miasto jest jednym wielkim zabytkiem. Może należałoby wyłączyć z tego obszaru jedynie nowoczesne osiedla mieszkalne, ale i tak całe centrum miasta warte jest podziwiania podczas rodzinnych spacerów. Kraków jest to miasto wojewódzkie, wielki ośrodek naukowy i kulturalny. W Krakowie znajduje się 12 wyższych uczelni, wśród nich najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński, 6 teatrów, opera, filharmonia i wiele muzeów. Znajduje się tam największy i najcenniejszy w kraju zespół budowli zabytkowych, głównie gotyckich, świeckich i sakralnych. Kraków to duży ośrodek przemysłowy. Znajduje się tam kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie, drugi co do wielkości zakład przemysłowy w kraju. Kraków, jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce, przez wiele osób tradycyjnie uważanym za stolicę kulturalną kraju. Jest również jednym z ważnych ośrodków turystycznych, kulturalnych i zabytkowych w Europie. Obszar zabytkowego Starego Miasta wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Corocznie odwiedzany przez trzy do czterech milionów turystów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*