Wirus RVS. Nie tak znany jak Covid-19, ale powoduje 33 tys. zgonów rocznie w skali globalnej. Kto powinien się go obawiać?

Wirus RVS. Nie tak znany jak Covid-19, ale powoduje 33 tys. zgonów rocznie w skali globalnej. Kto powinien się go obawiać?Ponad 5 mln ostrych zakażeń układu oddechowego, ponad 470 tysięcy hospitalizacji i 33 tysięcy zgonów rocznie w skali globalnej – powoduje jeden wirus – RSV. Zakażenia RSV, czyli wywołane przez syncytialny wirus oddechowy (ang. Respiratory Syncytial Virus) najczęściej dotyczą dzieci, dlatego przyzwyczailiśmy się traktować chorobę przez niego wywoływaną jako problem pediatrów. Nie jest to prawidłowe podejście. Chorować można wiele razy i w każdym wieku, a przebieg zakażenia u osób starszych i obciążonych innymi chorobami może być bardzo ciężki. – W USA jest on główną przyczyną hospitalizacji nie tylko niemowląt, ale i u osób starszych. U osób powyżej 65. roku życia odpowiada za 177 tysięcy hospitalizacji rocznie i ponad 14 tysięcy zgonów, będąc jednym z głównych powodów zgonu w tej grupie wiekowej. W Europie z powodu zakażeń tym wirusem cierpi co roku ponad 3 mln pacjentów, z czego 270 tys. wymaga hospitalizacji. Wirusowi RSV przypisuje się też 17–20 tys. zgonów rocznie. A w Polsce?
Więcej informacji

Informacje o Gdańsku

Gdańsk – miasto o bogatej i niepowtarzalnej historii, wyróżnia się na tle pozostałych części Trójmiasta. Jeden z największych portów handlowych na całym wybrzeżu Bałtyku już od średniowiecza, niepowtarzalne Wolne Miasto, miejsce początku II wojny światowej, a wreszcie kolebka Solidarności. Miejsce to pełne jest niezwykłości. Łączy przepiękne zabytki i ślady różnorodnych historycznych wpływów z współczesną kulturą i pełną życia atmosferą.

Gdańsk uważany jest za miasto położone w jednym z najpiękniejszych regionów naszego kraju. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, ale i potencjalnych mieszkańców. Liczne raporty sytuują go w ścisłej czołówce najlepszych miejsc do życia. Nie powinno to dziwić, bowiem sami jego mieszkańcy oceniają zadowolenie z życia w tym mieście na poziomie 97 proc.

Gdańsk jest miastem, którego tożsamość kształtowała się na przestrzeni ponad 1000-letniej historii, pod wpływem różnych kultur odwiedzających i mieszkających tutaj nacji. Na przestrzeni wieków istnienia miasto rozwijało się bardzo intensywnie, a w XVI wieku było najbogatszym miastem Rzeczypospolitej. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Ta niewątpliwa stolica Pomorza obfituje w liczne zabytki architektury, a powstająca obecnie nowoczesna zabudowa doskonale wpisuje się w otoczenie przesiąkniętych dziejowymi zdarzeniami miejsc.

Gdańsk leży nad zatoką Bałtyku i u ujścia Motławy do Wisły, niedaleko podstawy Półwyspu Helskiego. Jest najbardziej wysuniętą na wschód i południe częścią Trójmiasta. Dalej znajduje się mniejszy Sopot, a za nim wybudowana jako nowoczesne portowe miasto Gdynia. Gdańsk ma swoje własne nadmorskie plaże, jednak można przyjechać tutaj nie odwiedzając ich i nie narzekać na brak zajęć w czasie kilkudniowego pobytu – atrakcji kulturalnych czy historycznych, jak i samych ciekawych knajpek, restauracji, klubów czy też muzeów i galerii jest tu co niemiara. Nadbałtyckie położenie zapewnia łagodny klimat, co daje się odczuć zwłaszcza w zimie. Ten rejon ma także wszystkie zalety morskiego mikroklimatu, bogatego w jod i inne cenne minerały oraz o dużym stopniu wilgotności. Jeżeli więc osoby, którym zalecono taki klimat ze względów zdrowotnych, zdecydowanie wolą zwiedzać niż plażować i spacerować – Gdańsk będzie dla nich idealnym miejscem, do tego blisko stąd do uzdrowiskowego Sopotu.

Ponad 1000-letni Gdańsk (historia Gdańska) uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto „Bałtyckiej Europy”. Większość obiektów zabytkowych skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*