Litewski park kieszonowy

Litewski park kieszonowy

Biuro Ogrodnika Miejskiego pracuje nad kolejną dokumentacją projektową dla parków kieszonkowych w Toruniu. Tym razem, planowane zagospodarowanie dotyczy ok. 0,1 ha terenu z Bydgoskiego Przedmieścia – przy ul. Matejki/Słowackiego.

Podczas konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe”, przeprowadzonych od 10.2020 r. do 02.2021 r., lokalizacja ta uzyskała 104 głosy poparcia ze strony mieszkańców naszego miasta.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej.

Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny, nawiązujący do tematyki krajoznawczej, pozwalając odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata, odkrywając charakterystyczne ciekawostki z różnych stron naszego globu. Do przygotowywanych obecnie dokumentacji dla „Szwajcarskiego Zakątka” (przy ul. Narcyzowej i Zagonowej), „Greckich Klimatów” (przy ul. Rydygiera 4-6-8) i „Zacisza Holandii” dołącza park kieszonkowy o tematyce litewskiej, z proponowaną nazwą „Ojczysta Litwa”, „Natchnienie Litwy”, „Litewska Inwokacja”, czy „Litewska Ojczyzna – pamiętamy o Wileńszczyźnie” (propozycja Rady Okręgu Bydgoskie Przedmieście) – do wyboru mieszkańców.

Ślady Litwy znajdziemy w tym terenie m.in. w wieży Giedymina, ławce multimedialnej z nagraniami m.in. inwokacji „Pana Tadeusza”, czy roślinności nawiązującej do barw flagi Litwy: żółty, zielony i czerwony. Z elementów zagospodarowania, sprzyjających adaptacji do zmian klimatycznych, odnajdziemy tu m.in. ogród deszczowy czy łąkę kwietną z roślinami miododajnymi i „hotelem dla owadów”, a wypoczynkowi i edukacji sprzyjać będą takie atrakcje, jak ławka w formie huśtawki, biblioteczka, czy tablice kredowe dla dzieci.

>>>Kliknij, aby zobaczyć wizualizację przedstawiającą wstępną koncepcję zagospodarowania terenu zieleni, wypracowaną na bazie wytycznych mieszkańców miasta, zebranych do tej pory przez BOM – PDF

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do koncepcji zagospodarowania Biuro Ogrodnika Miejskiego przyjmuje do 4 października 2021 pod adresem: bom@um.torun.pl , aby możliwe było dokończenie prac nad projektami budowlano-wykonawczymi i jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*