Azerbejdżan zainteresowany Toruniem

Azerbejdżan zainteresowany Toruniem

O możliwościach współpracy Torunia z Azerbejdżanem była mowa 22 września 2021 r. na spotkaniu prezydenta Michała Zaleskiego z dr Nargis Gurbanovą – ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce.

Pani Ambasador, która swoją funkcję objęła w styczniu tego roku, przyjechała do Torunia na odbywający się 22-24 września 2021 r. 8. Międzynarodowy Kongres Azjatycki, organizowany przez Towarzystwo Azji i Pacyfiku przy wsparciu miasta. Jest to jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń naukowych, kulturalnych i biznesowych poświęconych problematyce azjatyckiej, skupiające ekspertów, polityków, dyplomatów i przedsiębiorców. Od 2017 r. Kongresowi towarzyszą specjalne panele poświęcone współpracy nauki i biznesu oraz prezentujące warunki biznesowe państw azjatyckich.

Podczas wizyty w Urzędzie Miasta Torunia dyplomatce towarzyszył Sadig Babayev – pierwszy sekretarz Ambasady, zaś nasze miasto wraz z prezydentem Michałem Zaleskim reprezentowali przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz Ewa Banaszczuk – Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki i Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury.

Jestem dumna, że mogę złożyć wizytę w mieście urodzenia Mikołaja Kopernika, który tak jak Fryderyk Chopin należy do grona wielkich Polaków znanych na całym świeciepowiedziała pani Ambasador Gurbanova.Mam nadzieję, że podobnie jak mój poprzednik, będę często odwiedzać Toruń, o którym wiele słyszałam.

Spotkanie było okazją do wymiany informacji na temat dotychczasowych kontaktów Torunia i Polski z Azerbejdżanem, a także aktualnych warunków geopolitycznych i gospodarczych w państwie kaukaskim. Prezydent Torunia przedstawił gościom ogólny profil naszego miasta, jego atuty turystyczne, naukowe, biznesowe i kulturalne. Przypomniał też, że z inicjatywy poprzedniego ambasadora tego kraju w Polsce p. Hasana Hasanova w Toruniu zostały odsłonięte w 2017 r. dwie tablice pamiątkowe: w VI LO poświęcona Michałowi Butowdowi – Andrzeykowiczowi – polskiemu zesłańcowi, który przebywając na Kaukazie w połowie XIX w., opisał przeszłość i teraźniejszość, ludność i kulturę ówczesnego Kaukazu, a w IX LO – tablica upamiętniająca historyczne poselstwo z tego kraju do króla Kazimierza Jagiellończyka.

Z kolei Pani Ambasador Nargis Gurbanovą podkreśliła, że objęcie przez nią misji w naszym kraju zbiegło się z kilkoma jubileuszami w stosunkach między naszymi krajami, w tym 30-leciem uznania przez Polskę niepodległości Republiki Azerbejdżanu 27 grudnia 1991 r. i nawiązania wkrótce później stosunków dyplomatycznych przez nasze kraje. Przypomniała też, że wielu Polaków pełniło w historii Azerbejdżanu ważne funkcje publiczne, a polscy architekci zaprojektowali wiele znanych budynków w Baku, czego dowodem jest wydana niedawno seria znaczków. Dyplomatka zaskoczyła też doskonałą znajomością polskiej literatury, wspominając nazwiska takie, jak Bolesław Prus czy Stefan Żeromski.

Ważną część spotkania stanowiły rozmowy o możliwościach nawiązania współpracy biznesowej. Azerbejdżan to bogaty kraj, który jest m.in. eksporterem orzechów, bentonitu, wyrobów z żelaza i drewna. Chętnie natomiast importuje urządzenia elektrotechniczne, mechanizmy i ich części, narzędzia z metali szlachetnych, artykuły farmaceutyczne, mleko i nabiał. Mile widziane są tam firmy z szeroko pojętej branży budowlanej do wsparcia w odbudowie i zaludnieniu części kraju zniszczonej w konflikcie z Armenią. Jak podkreśliła Pani Ambasador, Azerbejdżan to dla Europy dogodny kanał komunikacyjny i „brama” na wielomilionowy rynek kaukaski, zasobny w surowce naturalne, w tym ropę naftową, a połączenie lotnicze z Warszawy ułatwia kontakty zarówno biznesmenom, jak i studentom z tego kraju, chętnie wybierającym się na studia do Polski.

Podczas spotkania rozmawiano też o możliwości kontynuacji dotychczasowej współpracy kulturalnej Torunia z ambasadą Azerbejdżanu. Jak zapewnił prezydent Torunia, w naszym mieście zawsze chętnie będziemy gościć wystawy, spektakle czy koncerty artystów z tego kraju.

Fot. Małgorzata Litwin

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*