ECFC z potencjałem

ECFC z potencjałem

O finansowaniu budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, innowacyjnej koncepcji architektonicznej budynku oraz potencjale rozwojowym Torunia była mowa podczas konferencji prasowej 19 listopada 2021 r. Udział w niej wzięli wiceprezes Rady Ministrów Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor ECFC Kazimierz Suwała oraz prezes fundacji Tumult Marek Żydowicz.

– Toruń zawsze był ważnym miejscem na mapie kulturalnej Polski, a dzięki Europejskiemu Centrum Filmowemu Camerimage jego szanse rozwojowe będą multiplikowanemówił Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. – Będzie to prawdziwe centrum przemysłu kreatywnego. Pozwoli ono na dalszy rozwój nie tylko festiwalu, ale także produkcji filmowej czy też szeroko pojętej kultury. 

Obiekt, który ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie starówki, spełniać ma nie tylko rolę siedziby festiwalu, ale także być miejscem wielu innych wydarzeń o charakterze filmowym i kulturalnym.

Chcemy, aby to miejsce tętniło życiem: wystawowym, targowym oraz oczywiście filmowym i festiwalowym. Chcemy, żeby mieszkańcy naszego miasta mogli korzystać z niego całorocznie. Przygotowania do stworzenia takiego programu trwają – wierzę, że będzie on gotowy do wdrożenia zaraz po procesie inwestycyjnym – stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wielofunkcyjność obiektu założona została także w koncepcji architektonicznej budynku. Jak wspominał podczas listopadowej debaty – więcej o niej przeczytać można tutaj, Hugo Herrera Pianno ze zwycięskiego biura Baumschalger Eberle Lustenau:

– Kiedy zmierzyliśmy się z tematem, stwierdziliśmy, że pewnym problemem będzie zmieszczenie wszystkich funkcji w jednym obiekcie, że to może być zbyt ciężkie dla tej przestrzeni. Chcieliśmy też zachować istniejące elementy, choćby sąsiadujący z budynkiem pas zieleni. Mówiąc poetycko, nasze założenie to rozrzucone w zielonej przestrzeni kamienie lub kryształy. Zależało nam, by zieleń, która wkrada się pomiędzy poszczególne budynki, współgrała z nimi i sprawiała, że nie będą one przytłaczające.

Podczas konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski wspomniał także o ostatnich trzech latach festiwalu Camerimage i jego sukcesie mimo niesprzyjających warunków pandemicznych.

– Festiwal wrócił do Torunia – to już trzeci rok po powrocie, a dziesiąta jego edycja w naszym mieście. Mówimy o tym z radością, ponieważ te ostatnie trzy lata pokazały, że nawet w tak trudnym okresie, jak ubiegłoroczna edycja wydarzenia, festiwal potrafił  obronić swoją jakość, utrzymać poziom oraz znaczenie na scenie międzynarodowej – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na wydarzeniu z udziałem dziennikarzy była także mowa o finansowaniu obiektu, walorze prekursorskim w zakresie energooszczędności budynku, a także o kolejnych etapach inwestycji. Wspomniano o przypadającym w przyszłym roku 30-leciu festiwalu Camerimage, jak również o potencjale instytucji ECFC dla Torunia i całego kraju.

Fot. Wojciech Szabelski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*