Przybywa zielonych torowisk

Przybywa zielonych torowisk

Po wybudowaniu nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar w Toruniu przybędzie ponad 3,6 tysiąca metrów toru pojedynczego zielonych torowisk. Będą one przebiegały w kilku lokalizacjach.

Zielone torowisko to kolejny element przestrzeni miejskiej, który poprawia stan środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i nawierzchni roślinnej, zielone torowisko ogranicza drgania i hałas oraz absorbuje pyły z ulicznego powietrza. Zatrzymuje też wilgoć, dzięki czemu minimalizowany jest efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła. Zielonych torowisk w Toruniu przybywa z każdą inwestycją realizowaną przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Tak będzie także w przypadku największego zadania na przestrzeni kilku ostatnich lat – budowy nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.

Zielone torowiska w ramach tej inwestycji będą tworzone w kilku punktach nowej linii: głównie w ciągu ul. Szosy Chełmińskiej oraz Watzenrodego. Łącznie długość zielonych odcinków wyniesie ponad 1,8 km. Z powodów technicznych nie będzie ich na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych oraz w miejscach przystanków.

Jak powstaje zielone torowisko? W skrócie: pod warstwą zieloną, którą stanowi trawa na warstwie humusu, znajdować się będzie podbudowa torowiska, czyli płyta betonowa, mata wibroizolacyjna oraz warstwa filtracyjna (mieszanka kruszywa naturalnego). Dodatkowo w przypadku torowiska trawiastego niezbędna będzie instalacja systemu nawadniania.

Obecnie w Toruniu jest prawie 3,5 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk: w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego (ok. 985mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp).

Kolejne powstają nie tylko przy okazji budowy nowej linii tramwajowej do osiedla Jar, ale także prowadzonych obecnie modernizacji torowisk. Wspomniane zielone torowisko na ul. Kraszewskiego cieszy oczy już od kilku miesięcy. Zielono będzie także wzdłuż torów w ciągu ul. Bydgoskiej (od ul. Reja do Chopina). Tam, podobnie jak od pl. Niepodległości do pl. Hoffmanna, zwykłe torowisko będzie tylko w miejscach przystanków i przejazdów drogowo-torowych. Łącznie zielone torowisko na Bydgoskiej będzie miało ponad 1,3 tys. mtp. Zazieleni się także na modernizowanym odcinku Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp).

Jeszcze jeden fragment zielonego torowiska (ponad 735 mtp.) powstanie przy okazji modernizacji torowiska od pl. Chrapka do ul. Podgórnej. Na to zadanie właśnie został ogłoszony przetarg.

Łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie łącznie ponad 9,1 tys. mtp zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).

Mapa zielonych torowisk w Toruniu

Kliknij na mapę, aby powiększyć.

Fot. Natalia Przytarska

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*