Przystań Sportów Wodnych otwarta

Nowy budynek Przystani Sportów Wodnych w Toruniu

Jedna z najlepszych baz wioślarskich w Polsce powstała w Toruniu.  16 grudnia 2016 r. otwarto Przystań Sportów Wodnych. Uroczystość była również okazją uczczenia 70-lecia działalności Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Patrzymy z podziwem na działalność AZS-u oraz na ludzi, którzy w kolejnych dekadach zapewniali swojemu klubowi lata świetności jako zawodnicy, trenerzy czy działacze. Wpływali na dobre imię swojej uczelni, dbali o jej renomę, spełniali swoje studenckie i sportowe marzenia, rozsławiali też Toruń w kraju i na świecie – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Toruń zatem oddaje dziś całemu środowisku AZS-u należne honory i przekazuje mu słowa uznania. Czynię to w imieniu mieszkańców naszego miasta wobec pana prezesa Henryka Boś ze współpracownikami i zawodnikami klubu. Myślę z szacunkiem o wszystkich osobach, które przewinęły się przez to sportowe 70-lecie. Wiele z nich to niezapomniane gwiazdy polskiego i toruńskiego sportu. Gratuluję Państwu tworzenia tej sportowej legendy i dziękuję za niezastąpione wpływanie na rozwój sportu w naszym Toruniu.

W trakcie uroczystości Akademicki Związek Sportowy UMK w Toruniu przyznał medale z okazji 70-lecia. Jednym z laureatów był prezydent Torunia Michał Zaleski.

W budynku przystani sportów wodnych przy ul. Popiełuszki będzie się mieściła baza treningowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego i AZS UMK. Nowa przystań to obiekt wielofunkcyjnym, wolnostojący, o nowoczesnej, rozczłonkowanej bryle bez podpiwniczenia. W części parterowej znajdą się hangary na łodzie wioślarskie i żeglarskie oraz szkutnie do naprawy sprzętu. Na parterze mieści się także ogólnodostępna marina z pomieszczeniami socjalno-sanitarnymi dla turystów, m.in. kuchnią i prysznicami, z których będą mogli skorzystać żeglarze i wioślarze pływający Wisłą.

Druga część budynku jest trzykondygnacyjna i pomieści biura, zaplecze sanitarne i szatniowe dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz pomieszczenia towarzyszące: sale odnowy biologicznej, zespół siłowni i ergometrów oraz salę konferencyjno – szkoleniową dla 60 osób wraz z zapleczem. W poziomie parteru we wschodniej części budynku trzykondygnacyjnego zostanie zaadaptowana istniejąca niecka basenu wioślarskiego.

Budynek jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych – dojścia piesze ukształtowane są w sposób umożliwiający dostęp osobom poruszającym się na wózkach z poziomu terenu. Wszystkie pomieszczenia projektowane są bez progów, a do pomieszczeń znajdujących się na I i II piętrze można wjechać windą. Przy obiekcie zaprojektowano też parking na 31 miejsc.

W sprawie Przystani Sportów Wodnych, 26 marca 2014 roku, podpisano umowę użyczenia, której przedmiotem było przekazanie nieruchomości przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w bezpłatne użyczenie na okres 25 lat Gminie Miasta Toruń.

W lipcu 2015 roku Gmina Miasta Toruń podpisała umowę z wykonawcą inwestycji firmą PREFABET Białe Błota. Koszt inwestycji – 10 mln zł brutto – był w połowie sfinansowany przez miasto, a w połowie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, które zakwalifikowało to zadanie do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu i przyznało Toruniowi na jego realizację 5 mln zł.

Warto wiedzieć, że projekt Przystani Sportów Wodnych w Toruniu otrzymał wyróżnienie w kategorii „Sportowa architektura regionu 2016” w konkursie Budowniczy Polskiego Sportu. Nagroda została przyznana podczas uroczystej gali Sportowej Polski, która odbyła się 15 listopada 2016 r. w Pałacu Zamoyskich w Warszawie.

Otwarcie Przystani Sportów Wodnych w Toruniu

Zdjęcie z galerii Otwarcie Przystani Sportów Wodnych w Toruniu

Zdjęcie z galerii Otwarcie Przystani Sportów Wodnych w Toruniu

Zdjęcie z galerii Otwarcie Przystani Sportów Wodnych w Toruniu

Zdjęcie z galerii Otwarcie Przystani Sportów Wodnych w Toruniu

Zdjęcie z galerii Otwarcie Przystani Sportów Wodnych w Toruniu

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*