Elbląg wygrał turniej kopernikański

Elbląg wygrał turniej kopernikański

Przedstawiciele Fromborka, Braniewa, Olsztyna, Elbląga, Lidzbarka Warmińskiego i oczywiście Torunia zmierzyli się w piątek, 16 czerwca w Turnieju Miast Kopernikańskich i Partnerskich. Wygrał Elbląg przed Braniewem i Toruniem.

To już ósmy Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich, trzeci w Toruniu, a zatem impreza stała się już piękną tradycją. Łączy nas wspólny cel, jakim jest integracja i promocja miast związanych z dziedzictwem historycznym i kulturalnym Mikołaja Kopernika mówił otwierając turniej Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

Inicjatorem turnieju był w 2010 r. Frombork. Toruń bierze udział w rywalizacji od samego początku, po raz trzeci jako gospodarz. Zgodnie z regulaminem organizatorem turnieju jest bowiem zawsze zwycięzca poprzedniego.

Tegoroczne zmagania miały miejsce w fosie zamkowej, w sąsiedztwie Bramy Mostowej. Reprezentacje miast zmierzyły się w takich konkurencjach, jak: obieranie jajek w rękawicach rycerskich, strongman z kolczugą, zbijanie balonów, ścinanie głów kapusty czy rzut beretem Kopernika. Były też akcenty nieco bardziej nowoczesne, jak slalom w autogoglach czy quiz historyczno-turystyczny. Nie zabrakło oczywiście konkurencji kulinarnej, przygotowanej w tym roku przez Toruń – jedzenia naleśników na czas.

Z Torunia do Elbląga tylko rzut beretem – w przyszłym roku wygramy!

Każde z miast uczestniczących w zabawie przygotowało również swoje stoiska, na których można było zaopatrzyć się w mapy i materiały promocyjne lub popróbować lokalnych przysmaków. Kolejne etapy rywalizacji były urozmaicone występami artystycznymi na scenie – widzowie mogli między innymi posłuchać młodej wokalistki z Elbląga czy obejrzeć energetyczny pokaz zumby w wykonaniu toruńskich seniorek.  

W przyszłym roku organizatorem turnieju będzie Elbląg, który w turniejowej rywalizacji wygrał na punkty z Braniewem i Toruniem.

Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich 2017

Zdjęcie z galerii Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich 2017

Zdjęcie z galerii Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich 2017

Zdjęcie z galerii Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich 2017

Zdjęcie z galerii Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich 2017

Zdjęcie z galerii Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich 2017

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*