W trosce o bezpieczeństwo

W trosce o bezpieczeństwo

Zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia, obumarłe oraz nierokujące szans na przeżycie drzewa zostaną usunięte.

Wyłoniony został Wykonawca na realizację interwencyjnej wycinki drzew obumarłych, nierokujących szans na przeżycie, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką. Drzewa takie zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia znajdujących się w pasach drogowych oraz na terenach zieleni. Usuwanie drzewostanu to integralna część prac zieleniarskich. W sytuacjach stanowiących zagrożenie, przede wszystkich w przestrzeni publicznej, jak: w pasach drogowych, w pobliżu ciągów pieszo-rowerowych czy miejsc parkingowych, są to działania konieczne.

Usuwanie drzew rozpoczęło się w pierwszym kwartale 2021 r. będzie następowało sukcesywnie w ciągu całego 2021 roku na podstawie zezwoleń wydawanych przez Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Aktualnie Gmina Miasta Toruń posiada zgody na usunięcie ok. 150 szt. drzew m.in. przy ul. Chrobrego, Wyszyńskiego, Lnianej, Włocławskiej, Grasera, Kozackiej, Dziewulskiego, Olimpijskiej, Rydygiera, Spółdzielczej, Okólnej, Słowackiego, Rodzinnej, Grudziądzkiej, Prądzyńskiego, Al. Solidarności oraz w Parku Glazja, Parku Osiedlowym przy ul. Mossakowskiego i Parku Tysiąclecia – przejdź do zestawienia drzewostanu wraz powodem jego usunięcia.

Każde z drzew budzących wątpliwość co do ich stanu zdrowotnego jest sprawdzane przez doświadczonych pracowników Biura Ogrodnika Miejskiego UMT. W przypadku kiedy podczas takiej wizji terenowej możemy zaobserwować brak liści i pąków w koronie, martwe gałęzie, uszkodzenia pnia (dziury, pęknięcia, wypróchnienia), owocniki grzybów, rozłamania, silne pochylenie czy wzruszenie gleby poprzez podniesione korzenie, drzewo zostaje zakwalifikowane do usunięcia. Następnie, w zależności od rodzaju nieruchomości, zostaje sporządzony wniosek o wydanie zezwolenia do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (tereny objęte rejestrem) lub Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (tereny gminne) lub Prezydenta Miasta Torunia (tereny Skarbu Państwa). Na podstawie wniosków złożonych przez Gminę Miasta Toruń stan drzew jest kolejny raz weryfikowany przez ww. organy w takcie przeprowadzonych oględzin. Po potwierdzeniu złego stanu zdrowotnego wydawane jest stosowne zezwolenie. Następnie, na zlecenie Gminy Miasta Toruń, odbywa się wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia poruszających się w przestrzeni publicznej i korzystających z licznych enklaw zieleni miejskiej (parków, skwerów, zieleńców).

Co roku na terenie Gminy Miasta Toruń nasadzane są setki drzew. Wiosną 2021 roku toruński drzewostan zwiększy się o ponad 225 sztuk. Kolejna transza nowych drzew zostanie posadzona jesienią. Sukcesywnie też w wielu miejscach w mieście pojawiają się nowe drzewa, sadzone w ramach poszczególnych inwestycji.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*