Halleriada na Rynku Staromiejskim

Halleriada na Rynku Staromiejskim

Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Mimo pochmurnej pogody niedzielna impreza na Rynku Staromiejskim w Toruniu przyciągnęła spore grono widzów. Jak zawsze nie zabrakło chętnych do ogrzania się przy ułańskim ognisku, zgłoszeniaw punkcie rekrutacyjnym Błękitnej Armii czy wybicia pamiątkowego numizmatu w okazjonalnej mennicy gen. Hallera.

Tradycyjnie największą atrakcją były pokazy ułanów w mundurach hallerczyków. Oklaski zebrały musztra zespołowa, imponująca woltyżerka na koniach czy widowiskowe walki na szable. W tym roku przed mieszkańcami zaprezentowali się ułani z Czarnej Podkowy-Gródka. Pod ich okiem chętni mogli spróbować jazdy konnej.

Całość uświetnił koncert pieśni z okresu 20-lecia międzywojennego z balkonu Ratusza Staromiejskiego w wykonaniu aktorów teatru Baj Pomorski.

To nie koniec obchodów toruńskiej rocznicy. Tego samego dnia o godz. 17.00 Toruńska Orkiestra Symfoniczna wystąpiła w CKK Jordanki z  koncertem pn. „Wieczór polski – Kilar/Lorenc/Dębski/Wesołowski”.

Natomiast w dzień rocznicy, wtorek 18 stycznia świętowanie rozpocznie się złożeniem  kwiatów w miejscach upamiętniających torunian zasłużonych dla niepodległości, zaś o godz. 15.00 z rejonu placu św. Katarzyny wyruszy uroczysty przemarsz z wojskiem na Rynek Staromiejski, gdzie rozpocznie się główna uroczystość patriotyczna. Przejdź do szczegółowej informacji

Zapraszamy!

Fot. Sławomir Kowalski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*