W stulecie edukacji muzycznej w Toruniu

W stulecie edukacji muzycznej w Toruniu

100-lecie istnienia świętuje w 2021 r. Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu. Z tej okazji w Dniu Edukacji Narodowej  14 października 2021 r. w szkole odbyło się uroczyste zebranie Rady Pedagogicznej ZSM, podczas którego zasłużeni pracownicy otrzymali nagrody i wyróżnienia państwowe, wojewódzkie i miejskie.

Uroczystość w Sali Koncertowej ZSM zgromadziła wielu znamienitych gości. Władze miasta reprezentowali prezydent Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Fiderewicz. Obecni byli wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, wicekurator Kujawsko-Pomorski Maria Mazurkiewicz, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Anna Drogowska i przewodnicząca Rady Rodziców Magdalena Burdziej. Nie zabrakło byłych i obecnej dyrektor ZSM Kingi Litowskiej.

Przekazuję serdeczne gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych. W Toruniu był to zawsze i wciąż jest najważniejszy ośrodek edukacji artystycznej młodych torunianek i torunian. Cieszy się on doskonałą opinią, bo skupia wybitne grono pedagogów, przyciąga utalentowane uczennice i zdolnych uczniów i co roku żegna się z doskonale wykształconymi absolwentamimówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.Pani Dyrektor i całej Radzie Pedagogicznej przekazuję z tej okazji serdeczne życzenia. Zachowajcie, proszę, swoją nauczycielską dumę i mądrość oraz muzyczną kreatywność, za którą od lat podziwiają Państwa nie tylko uczniowie tej sławnej szkolnej stulatki.
 
Na ręce dyrektor szkoły Kingi Litowskiej prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył czek na 15 tys. zł z przeznaczeniem na wydanie płyt z okazji 100-lecia ZSM.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej i w ramach obchodów jubileuszu szkoły siedmioro pracowników szkoły otrzymało od miasta nagrody finansowe: dr Aneta Derkowska, Magdalena Cynk-Mikołajewska, Marek Kamola, wicedyrektor Justyna Sawicka, Grażyna Witkowska, Jan Sznycer i Kamilla Koźmińska, natomiast Statuetkę Anioła wraz z okolicznościowym dyplomem: Aleksandra Nalewaj – wicedyrektor szkoły w latach 1992 – 2019 i dr hab. Elżbieta Szczurko.

Podczas uroczystości wręczono też Dyplomy Honorowe Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Medale za Wieloletnią Służbę.

Warto przypomnieć, że w siedzibie przy Szosie Chełmińskiej 224 placówka funkcjonuje od 2005 r. Wcześniej działała w trzech różnych, oddalonych od siebie obiektach. Istniejące budynki szkolne na osiedlu Wrzosy, zmodernizowane i przystosowane do potrzeb kształcenia muzycznego kosztem 4,5 mln zł , miasto podarowało szkole na jubileusz 85-lecia. Pierwsza inauguracja roku szkolnego w nowej lokalizacji miała miejsce 4 września 2006 r. Już cztery lata później, 24 maja 2010 r. w sąsiedztwie budynku szkolnego powstała wybudowana w rekordowym tempie sala koncertowa dla ZSM (prace trwały od stycznia 2009 r. do lutego 2010 r.) Dwukondygnacyjny budynek z widownią na 300 miejsc, sceną dla orkiestry i chóru, studiami, salą prób, salami lekcyjnymi, zapleczem i wyposażeniem muzyczno-scenicznym stworzył szkole zupełnie nowe możliwości rozwojowe. Uczniowie zyskali profesjonalne miejsce do zdobywania doświadczenia koncertowego.

W 2016 r. szkoła otrzymała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na projekt pt. „Muzyka dla Kopernika”– zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej. W tym samym roku z okazji jubileuszu 95-lecia istnienia, placówka otrzymała za swoje zasługi dla miasta Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego „Thorunium”.

Więcej o historii Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu

Drugą część obchodów stulecia ZSM zaplanowano dzień później, 15 października 2021 r. podczas koncertu galowego w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Zdjęcia: Lech Kamiński

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*