Nowoczesny gabinet doktora Caligari

Nowoczesny gabinet doktora Caligari

Symbioza sztuki i filmu – na wyjątkową podróż w czasie do klasycznego obrazu sprzed dziesięcioleci, „Gabinetu doktora Caligari”, zaprasza od 15 października toruńskie CSW. Dzieło niemieckiego ekspresjonizmu podane zostanie w nowoczesnej aranżacji – pierwszego w Polsce filmu wolumetrycznego.

100 lat temu w berlińskim kinie Marmur Palast miała miejsce premiera jednego z największych arcydzieł w historii kina – „Gabinetu doktora Caligari” Roberta Wienego. Było to dzieło zapoczątkowujące nowy kierunek – ekspresjonizm w kinie, a jednocześnie do dziś jeden z najdoskonalszych przykładów symbiozy sztuki i filmu. Inspirowaną tym filmem wystawę od 15 października 2021 r. zobaczyć będzie można w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Na ścianach nowo otwartej wystawy „PAWILON. CALIGARI” zaprezentowane zostały neoekspresjonistyczne, zainspirowane dziełem Roberta Wienego projekty malarskie Zdzisława Nitki oraz Eugeniusza Minciela. W samym centrum natomiast znajduje się prawdziwa gratka dla miłośników łączenia tradycyjnej sztuki z nowoczesną formą – film wolumetryczny. W kulisy tworzenia „Snu Cezara” wprowadził dyrektor CSW, Krzysztof Stanisławski.

Film wolumetryczny to dzieło, które opiera się na animacji hologramów aktorów. Umieszczeni zostali oni w specjalnym studio: całkowicie białym w kształcie walca, gdzie rejestrowały ich trzydzieści dwie wysokiej rozdzielczości kamery. Następnie aktorzy zostali niejako „wessani” do komputerów, czyli ich hologramy zostały zaanimowane i umieszczone w scenografii wirtualnejtłumaczył dyrektor CSW, Krzysztof Stanisławski.

Dzięki wykorzystaniu technologii filmu wolumetrycznego zwiedzający będą mogli poruszać się po filmie, wejść w świat aktorów i znaleźć się w centrum wydarzeń. To pozwala na aktywny i całkowicie indywidualny odbiór filmu. Warto również wspomnieć, że w „Śnie Cezara” wystąpili Arkadiusz Jakubik oraz Jakub Gierszał.

„PAWILON. CALIGARI” jest dopełnieniem instalacji „Gabinet. Das Kabinett”, która od listopada 2020 r. prezentowana jest na Bulwarze Sztuki CSW. Składa się z 12-tonowych kontenerów i nawiązuje do cyrkowego wozu, w którym demoniczny doktor umieścił skrzynię ze śpiącym Cezarem. Gromadzi dzieła sztuki specjalnie namalowane w jej wnętrzu, reprodukcje fotosów, plakatów i oryginalnych projektów scenograficznych, rzeźbę Cezara, liczne monitory z klipami filmowymi, stację do pokazu VR, małe kino.

Otwarcie wystawy było także okazją do oficjalnego przekazania instalacji „Gabinet. Das Kabinett” do kolekcji CSW przez Dyrektor Goethe-Institut, Julię Hanske. Wartość daru wynosi 500 tys. zł.

Przekazujemy w ręce Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu kontenerową, multimedialną instalację filmowo-artystyczną „Gabinet. Das Kabinett”, która poświęcona jest jednemu z najważniejszych filmów w całej historii światowego kinamówiła Julia Hanske, Dyrektor Goethe-Institut.Jesteśmy przekonani, że dzięki temu aktowi Goethe-Institut i CSW w Toruniu wzbogaci na stałe ofertę kulturalną skierowaną do publiczności w Polsce.

O współpracy między domowa instytucjami kultury oraz partnerstwie z miastem bliźniaczym Torunia – Getyndze, wspomniał prezydent Torunia Michał Zaleski.

Centrum Sztuki Współczesnej wpisuje się w program kulturalny, a przede wszystkim artystyczny Instytutu Goethego i dlatego do Torunia trafia na stałe „Gabinet” – prezentacja współczesnych, śmiałych i nowatorskich pomysłów na przedstawienie sztukimówił prezydent Torunia Michał Zaleski. Współpraca z renomowaną, europejską instytucją, jaką jest Goethe-Institut, będzie uzupełnieniem 30-letniego już partnerstwa z miastem Getyngą, gdzie elementem twórczym jest przyznawana co roku literacka nagroda Samuela Bogumiła Lindego.

Wystawę obejrzeć będzie można do 21 listopada 2021 r.

Fot. Wojciech Szabelski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*