Gala 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych

Gala 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych

Medale i statuetki dla zasłużonych oraz uroczysty koncert w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki uczciły 15 października 2021 r. obchody 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

Za toruński fenomen uznajemy to, że ta szkoła zawsze, w całym świętowanym stuleciu, była otulona nadzwyczajną życzliwością bliskich sobie osób. Była i wciąż jest jedyną szkołą artystyczną Torunia, ale też szybko wspięła się na szczyt i od lat pozostaje jednym z najlepszych ośrodków edukacyjnych naszego miastamówił podczas koncertu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Obchody 100-lecia istnienia szkoła zainaugurowała dzień wcześniej, w Dniu Edukacji Narodowej 14 października 2021 r., uroczystym posiedzeniem Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Muzycznych, podczas którego zasłużeni pracownicy otrzymali nagrody i wyróżnienia państwowe, wojewódzkie i miejskie. Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego dyrektor szkoły Kinga Litowska odebrała czek na 15 tys. zł z przeznaczeniem na wydanie płyt z okazji 100-lecia ZSM, a zasłużeni pracownicy –  nagrody finansowe, statuetki Anioła i okolicznościowe dyplomy.

Druga część uroczystości miała miejsce dzień później, 15 października 2021 r. Podczas jubileuszowego koncertu galowego w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki przypomniano najważniejsze momenty ze stuletniej historii szkoły, powołanej do życia z inicjatywy Konfraterni Artystów oraz Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego w 1921 r. jako Konserwatorium Muzyczne. Placówka ta była jedną z pierwszych instytucji publicznych ustanowionych w polskim Toruniu, przyłączonym wówczas wraz z Pomorzem do wolnej Polski. Wysoki poziom kształcenia zapewnił jej  nadany w 1925 r. status uczelni wyższej.

Przez kolejne dekady zmieniali się dyrektorzy placówki, jej formy organizacyjne, a także lokalizacje. Z prywatnego mieszkania przy ul. Mostowej 6, gdzie swoją pierwszą siedzibę miało Konserwatorium Muzyczne, szkoła mieściła się następnie przy ul. Strumykowej 19, w Dworze Artusa, przy ul. Mickiewicza 28, a także Niesiołowskiego 20 i Kosynierów Kościuszkowskich 11. Miała też swoje filie w Chełmży i Brodnicy.

W 2005 r. miasto podjęło decyzję o dyslokacji toruńskich oddziałów ZSM do obiektów szkolnych przy Szosie Chełmińskiej 224. Budynki po Zespole Szkół nr 3 i Pogotowiu Opiekuńczym zostały w tym celu gruntownie zmodernizowane i przystosowane do potrzeb kształcenia artystycznego. Rok szkolny 2006/2007 placówka, kierowana wówczas przez Dorotę Zawacką -Wakarecy, powitała już w nowej siedzibie. Cztery lata później przy szkole została otwarta Szkolna Sala Koncertowa im. Reginy Smendzianki, mieszcząca 300 słuchaczy i zapewniająca uczniom możliwość zdobywania doświadczenia koncertowego. W ten sposób, po 90 latach istnienia, szkoła muzyczna zyskała wreszcie godne swojej tradycji warunki lokalowe w Toruniu. Dziś jej społeczność tworzy 692 uczniów i 167 nauczycieli. Więcej o historii szkoły

Wszyscy doskonale wiemy, że w tej szkole najważniejsi zawsze okazywali się nieprzeciętnie utalentowani ludzie: i to zarówno z grona profesorskiego, jak i uczniowskiego. Wielu z nich to sławy z toruńskiej, krajowej i światowej sceny muzycznej. Zapewniali oni swojej szkole dobre imię i renomę. I dlatego po stu latach patrzymy na ich wspólną i wielopokoleniową edukację artystyczną i ogólną z najwyższym uznaniem. Dla nas w Toruniu ich gra lub śpiew zawsze będą brzmieć najpiękniejzapewnił prezydent Torunia.

Dla podkreślenia wagi jubileuszu 100-lecia ZSM samorząd miejski Torunia uhonorował szkołę jubilatkę medalem 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Marcina Czyżniewskiego odebrała go dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych Kinga Litowska wraz z okolicznościowym dyplomem, flagą Torunia oraz grafiką z panoramą miasta – dla zaznaczenia związków z macierzystym miastem.

Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium”, najwyższym prezydenckim wyróżnieniem, został odznaczony Przemysław Fiugajski, zasłużony absolwent Zespołu Szkół Muzycznych, który po studiach na Akademii Muzycznej w Krakowie zyskał reputację jednego z najlepszych polskich dyrygentów. Występował z kilkudziesięcioma zespołami i orkiestrami filharmonicznymi polskimi i zagranicznymi. Poprowadził wiele prawykonań, występując na licznych międzynarodowych festiwalach. Przez 15 lat (2003-2017) jako etatowy dyrygent prowadził Warszawską Operę Kameralną. Swoje występy i przedstawienia prezentował też m.in. w Polskiej Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze Wrocławskiej, Filharmonii Lubelskiej i Teatrze Muzycznym w Lublinie, a w sąsiedniej Bydgoszczy jest znany jako dyrygent mistrzowskich kursów pianistycznych Paderewski Piano Academy.

Podczas koncertowej gali uhonorowano również kilkunastu zasłużonych pracowników i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych.

Statuetki Flisaka i dyplomy otrzymały:

 • Barbara Matusiak – dyrektor w latach 1979-1982 (wyróżnienie odebrał syn – nauczyciel ZSM – Robert Matusiak)
 • Krystyna Tubaja – dyrektor w latach 1989-1997
 • Ewa Skarżewska – dyrektor w latach 1997-2002
 • Dorota Zawacka-Wakarecy – dyrektor w latach 2002-2017
 • dr hab. Kinga Litowska – dyrektor szkoły od 1 września 2017

Statuetki szklanego Anioła i dyplomy otrzymali:

 • Anna Maria Staśkiewicz (Nagroda Prezydenta Torunia w kategorii „ Kultura i Sztuka ” w 2004 roku) – uczennica PPSM w latach 1990-19988 i SM II st. w latach 1998-1999, w klasie skrzypiec
 • Agata Schmidt – absolwentka SM II st. w roku 2004- ukończyła klasę śpiewu, a w 2005 — klasę skrzypiec
 • Adam Siebers – uczeń OSM I st. w latach 1999 – 2005, skrzypce
 • Aleksandra Turalska – uczennica SM II st. w latach 2002 – 2005, śpiew
 • Michał Szczerba – absolwent SM II st. w klasie waltorni (dyplom z wyróżnieniem 2002)
 • Paweł Wakarecy (medal Thorunium w 2011 roku, nagroda Marszałka WK-P w 2011 roku)- absolwent w szkole PPSM w latach 1994 – 2000 (fortepian), absolwent w szkole OSM II st. w talach 2000 – 2006 (fortepian).

W części muzycznej koncertu goście wydarzenia i toruńscy melomani mieli okazję usłyszeć popisy wokalne i instrumentalne nagrodzonych chwilę wcześniej wybitnych uczniów toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych. Przed publicznością zaprezentowali się: Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce, Adam Siebers – altówka, Michał Szczerba – waltornia, Agata Schmidt – mezzosopran, Aleksandra Turalska – sopran i Paweł Wakarecy – fortepian. W ich wykonaniu zabrzmiały: Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 na skrzypce i altówkę Exultate oraz Jubilate KV 165, cz. 1 W. A. Mozarta, Morceau de concerto op. 94 C. Saint-Saënsa, Stabat mater – aria Inflammatus et accensus A.Dvoraka i  I Koncert fortepianowy Es-dur F. Liszta. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadził od pulpitu laureat „Thorunium” Przemysław Fiugajski.

Fot. Sławomir Kowalski

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*